Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

MPRV: Poľnohospodári môžu tento rok osiať viac pôdy

MPRV: Poľnohospodári môžu tento rok osiať viac pôdy
insert_photopixabay.com

Poľnohospodári môžu tento rok osiať viac pôdy. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. V súvislosti s vojnou na Ukrajine uvoľnila totiž Európska komisia pravidlá pre ekologické postupy v poľnohospodárstve.

Slovenská republika sa k tejto možnosti pripojila, keďže MPRV považuje pomoc poľnohospodárom za mimoriadne dôležitú. V tomto ťažkom období preto zavádza výnimku z postupov aj pre slovenských poľnohospodárov.

V praxi to podľa MPRV znamená, že pre zabezpečenie dostatku poľnohospodárskych plodín a produktov z nich môžu poľnohospodári využiť aj tie polia, ktoré za normálnych okolností museli zostať ležať úhorom.

Agrorezort dodal, že na Slovensku dosahuje výmera pôdy, ktorá by mala ležať úhorom, približne 36.000 hektárov. MPRV zverejnilo odchýlky od nariadení ekologických postupov, kde sa uvádza, ako majú poľnohospodári vykazovať pôdu ležiacu úhorom v žiadostiach o priame platby. EK podľa MPRV zverejnila uvoľnenie podmienok 23. marca 2022.

“V tejto krízovej situácii vítam krok Európskej komisie, ktorá s cieľom zabezpečiť dostatok plodín v čase vojny na Ukrajine, uvoľnila ekologické pravidlá. Zároveň však pevne verím, že toto opatrenie nebude nutné predlžovať,” uviedol minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO).

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fero
Fero
8. apríl 2022 6:28

Zaujímavé a úplne vytrhnuté nielen z kontextu, ale akoby z reťaze. Poľnohospodár nemá za čo kúpiť hnojivá, osivá, naftu za cca 1,8€/liter, hnojív je nedostatok, sám má problém vôbec prežiť a vy takto bez hanby si z nás srandičky robíte !?!?!? A PREDSA SA NÁJDE NIEKTO, KTO SI Z NÁS… Celý komentár »

Miki
Miki
8. apríl 2022 10:06

Pripadá mi to, že celé Slovensko je nesvojprávne a na každý krok potrebuje súhlas tútora z Bruselu. Za minulého režimu bola snaha o obrobenie každého hektára pôdy a dorobenie všetkého potrebného pre život občanov a to bez dotácií a príspevkov EU. Dnes je nám predpisované, čo smieme a čo nie,… Celý komentár »