Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

MPRV: Podporíme mladých farmárov dodatočnými 18 miliónmi

MPRV: Podporíme mladých farmárov dodatočnými 18 miliónmi
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR podporí o takmer 400 mladých farmárov viac. Opatrenie pre mladých farmárov navýši o 60 %. Celkový objem financií výzvy tak stúpne na 48 miliónov eur.

„Poľnohospodárstvo na Slovensku starne. Priemerný vek poľnohospodára bol  v roku 1990 na Slovensku 40 rokov. Dnes je to už takmer 50 rokov. Aby si Slovensko sektor udržalo, štát musí hľadať spôsoby ako podporiť mladých ľudí, ktorí si k poľnohospodárstvu nachádzajú vzťah,“ povedala dnes na Valnom zhromaždení Združenia mladých farmárov na Slovensku Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Alokácia, ktorú predchádzajúce vedenie rezortu určilo v roku 2015 počítala s maximálnymi finančnými prostriedkami 30 miliónov eur. Aktuálne navýšenie o 18 miliónov eur znamená, že z nej bude možné podporiť o takmer 400 mladých farmárov viac. Pričom opatrenie stanovuje podporu pre mladého farmára vo výške 50 000 eur.

„Vítame snahu pani ministerky o hľadanie spôsobov ako podporiť mladých ľudí so záujmom o poľnohospodárstvo. Jej pozitívny prístup k mladým farmárom sme zaznamenali už z jej pôsobenia na Slovenskom pozemkovom fonde. O možnostiach podpôr pre mladých farmárov intenzívne komunikujeme. Verím, že nielen toto, ale aj ďalšie opatrenia, ktoré pripravuje ministerstvo pomôžu mladým farmárom,“ uviedol Bálint Pém, predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku.

Ministerka zároveň vyzvala mladých farmárov, ktorí sa do výzvy zapojili, aby čo najužšie spolupracovali s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) pri dopĺňaní údajov. Množstvo žiadostí o nenávratný finančný príspevok v rámci výzvy totiž obsahovalo nedostatky, alebo mali nekompletnú povinnú dokumentáciu. PPA preto už niekoľko týždňov vyzýva žiadateľov na dopĺňanie údajov, či dokumentácie. Čím skôr budú tieto náležitosti doplnené, o to skôr bude možné pristúpiť k vyhodnoteniu výzvy a vyplácaniu prostriedkov úspešným žiadateľom.

Cieľom ministerstva bude v najbližších rokoch podpora spracovateľských kapacít u prvovýrobcov na Slovensku. Tak, aby pridaná hodnota bola vytváraná priamo v mieste pestovania, či chovu a základné plodiny sa nevyvážali s nízkou pridanou hodnotou do zahraničia a následne sa dovážali spracované späť na Slovensko.

Autor článku: Vladimír Machalík - hovorca Ministerstva pôdohospodárstva
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
18 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Pišta
Pišta
11. december 2016 10:06

500 mladých farmárov po známosti, 400 skutočných? 😉

Anonym
Anonym
11. december 2016 14:31

Závisť je nekonečná. Všade treba hľadať len korupciu ? Rozhodujú tu body, ktoré sa prideľujú podľa presných kritérii, a aj v prípade rovnosti bodov je nastavený mechanizmus, určujúci ktoré projekty majú prednosť. Skôr budú problematické projekty mnohých dobrodruhov, ktorí v honbe za čo najvyšším bodovým ziskom, nezohľadnili ekonomickú náročnosť a… Celý komentár »

agrisato
agrisato
11. december 2016 17:30

Veľmi dobrý príspevok anonym…:-)

Andrej
Andrej
11. december 2016 20:27

Úplný súhlas s príspevkom, keď si človek zráta len koľko zaplatí štátu späť na odvodoch za päť rokov v prípade že niekoho zamestná a počas celej doby má nôž na krku, tak tých 50000 nie je veľmi veľa. Keď som si podával projekt minimálne týždeň som uvažoval či do toho… Celý komentár »

jm
jm
11. december 2016 22:10

Tiež sa prikláňam k tomu ,že to bol skôr podvod na mladých snílkov.Podnikať na vlastné meno totiž znamená priam nemožné sa zbaviť záväzkov. Mňa osobne dojalo že si nemôžete zaloložiť inú formu podnikania len na meno. Za 50 tisíc sa človek zaviaže na niekoľko požiadaviek ktoré ste povinný splniť pod… Celý komentár »

agrarnakomora@azet.sk
agrarnakomora@azet.sk
12. december 2016 8:45

Toto je len politická fraška z dôvodu prostého SR navjväčšiu nezamestnanosť medzi mládými luďmi. Tých bájnych 50tis. € má vyhnať ľudí z Úradov práce aby mohli trúbiť do sveta ako sa podarila znížiť nezamestnanosť. Je to nôž na krk – kto pozná roľnícku prácu, riziká a koľko z podnikateľa vypumpuje… Celý komentár »

realista
realista
12. december 2016 14:38

zbytočne vyhodených 18 milionov a dalšich 500 exekučných konaní

Ján
Ján
12. december 2016 15:48

Anonym….prečo hneď vynášať rozsudok smrti nad ekologickými farmármi? Ste ekologický farmár ? Asi nie…..V ČR je 10 x viac malých ekologických farmárov…..Tam treba podporiť týchto výrobcova a nie aby ešte platili za kontroly súkromnej firme…..

aksds@aksds.sk
aksds@aksds.sk
12. december 2016 21:55

Súhlasím s Andrejom a pevne verím, že jeho rozhodnutie bolo správne na podanie ŽoNFP. Verím, že budú zverejnené všetci uchádzači aj s dosiahnutými bodmi. Agrárna komora Slovenska koordinovala prípravu projektov. Boli obodovaný záujemcovia od Trebišova,Svidníka až po D.Stredu a niektorým sme museli povedať, že nemajú šancu (nemali žiadnu predstavu ani… Celý komentár »

jm
jm
13. december 2016 7:40

V.p. Patašiová klobúk dole ako bol vypracovaný projekt ktorý v skutku myslel aj na rovnosť bodového ohodnotenia. Bolo by najlepšie keby sa našlo čo najviac mladých ľudí ktorých by tento zámer prilákal.Ale ,tak ako uvádzate že z podpôr boli v minulosti podporené projekty a podnikatelia (omnoho vyššou sumou) a už… Celý komentár »

Andrej
Andrej
13. december 2016 12:18

V prípade dotácie je to podobné ako pri úvere v banke, keď nebudem plniť podmienky o všetko prídem, s tým rozdielom že keď si požičiam 50 000€ v banke budem ich splácať 20 rokov, ale tu som viazaný len 5 a nič nesplácam takže tie peniaze sú de iure moje.… Celý komentár »

.
.
13. december 2016 18:41

Sú vôbec ešte peniaze na akékoľvek opatrenie z Prv 2014-2020?
Jedna vec je tá, čo sa píše. Druhá vec je realita. A tú nepoznáme

--
--
14. december 2016 22:16

Pani ministerka by mohla do poľnohospodárstva dostať mladých odborníkov,absolventov aj tým že by už fungujúce podniky mali nejaké benefity – daňové, odvodové prázdniny na určitý čas na týchto absolventov. Podniky su prestarnuté a treba ich omladzovať. Malí farmári majú určite svoj význam ale NIKDY do systému neprinesu to čo klasické… Celý komentár »

Anonym
Anonym
14. december 2016 22:50

Klasické družstvá tu toho ohromne veľa priniesli, a aj nástupnicke s. r. o. po skrachovaných družstvách, hlavne v oblasti hodnôt a ekonomického významu. Len nech sa pekne poberú na smetisko dejín aj so svojimi obstarožnými persónami. Ešte im chudáčikom dávať benefity. Za 20 rokov im nedošlo, že raz tento stav… Celý komentár »

Anonym
Anonym
15. december 2016 15:46

Co za 20? Za 27! A este ten s bradavicami vyhlasi, ze ich chce podporit. Ach, svata prostota!