Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Mor ošípaných necelých 60 kilometrov od slovenskej hranice!

Mor ošípaných necelých 60 kilometrov od slovenskej hranice!
insert_photohttps://www.google.sk/maps/ - označený bod na mape zobrazuje obec Tarcal.

Vírus afrického moru ošípaných izoloval maďarský Národný úrad pre bezpečnosť potravín (NÉBIH) v tele zastreleného diviaka pri obci Tarcal v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe na severovýchode krajiny, informoval v stredu úrad agentúru MTI. Obec Tarcal sa nachádza necelých 60 kilometrov južne od slovenskej obce Kechnec pri Košiciach.

Hlavný štátny veterinár nariadil realizáciu neodkladných opatrení, Celoštátne epidemiologické centrum vyznačilo územie nákazy a s ním súvisiace územie zvýšenej kontroly, uviedol vo vyhlásení NÉBIH.

Vírus tohto moru predtým objavili v Hevešskej a Sabolčsko-satmársko-berežskej župe, vzhľadom na veľké vzdialenosti však terajšia nákaza nesúvisí s predchádzajúcimi.

Prípady nákazy africkým morom ošípaných sa v Európskej únii vyskytujú už od roku 2014. Vírus doteraz zaznamenali v ôsmich krajinách na východe EÚ, ako aj na Ukrajine či v Rusku. Od roku 2015 sa počet prípadov medziročne zdvojnásobil.

Africký mor ošípaných, na rozdiel od tzv. prasacej chrípky, nepredstavuje pre človeka žiadne riziko. Je však smrtiaci pre ošípané a diviaky a spôsobuje obrovské straty pre poľnohospodárov. Proti tomuto vírusu zatiaľ neexistuje žiadna účinná vakcína.

Autor článku: Ladislav Vallach - spravodajca TASR v Budapešti
Zdroj obrázku: https://www.google.sk/maps/ - označený bod na mape zobrazuje obec Tarcal.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments