Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

MLIEKO. Krásne plemeno, ktoré zápasí s ekonomikou – pinzgau

MLIEKO. Krásne plemeno, ktoré zápasí s ekonomikou - pinzgau
insert_photopinzgau.sk

Každý rok v máji Liptov privíta chovateľov pinzgauského dobytka, aby si vymenili skúsenosti, prezentovali svoje chovy, ale aj ohodnotili najlepšie kusy. K takémuto stretnutiu patrí aj konštatovanie, že dobytok, ktorý dlhé desaťročia patril ku koloritu horských oblastí, sa z nich akosi vytráca.

Najväčším najväčším chovateľom Slovenského pinzgauského dobytka je Agria Liptovský Ondrej. Riaditeľ spoločnosti Ján Paciga, je zároveň aj predsedom Zväzu pinzgauského dobytka.

„Ide o pôvodné európske plemeno z oblasti Pinzgau v Rakúsku. Zvieratá tohto plemena sú odolné nie len voči zime, ale aj voči suchu a horúčavám. Preto ich nájdeme aj v Kalifornii, Texase, alebo južnej Amerike,“ povedal Ján Paciga v relácii Farmárova nedeľa.

Ak by sa ale roľníci pozerali na chov tohto plemena len cez ekonomiku, veľkú perspektívu by nemalo.

„Kombinované plemená sa vo svete, v zámorí, nedoja. Na produkciu mlieka sú určené len mliečne plemená. Len v Rakúsku, na Slovensku, v Rumunsku a v niektorých častiach Talianska sa toto plemeno dojí. My si u neho veľmi ceníme aj to, že mlieko má vysoký obsah bielkovín a tuku. Plemeno je nenáročné a veľmi dobré chodivé. Má ľahké pôrody. Toto zviera vyzerá dobre nie len v maštali, ale aj na pastve,“ hovorí Ján Paciga.

Spoločnosť AGRIA Liptovský Ondrej chová 1250 kráv, z toho je len 250 pinzgauského typu. Ostatné sú holstein.

„V podhorských oblastiach pôsobí čierna krava ako rušivý element,“ uvádza Paciga.

Slovenský pinzgauský dobytok vznikol prevodným krížením pôvodného červeného a šedohnedého karpatského dobytka pinzgauskými býkmi Chová sa v horských oblastiach Slovenska. Charakteristickým plemenným znakom je jeho sfarbenie. Zvieratá sú gaštanovej až višňovo – červenej farby po celom tele vrátane hlavy.

Produkcia mlieka chovov a jedincov charakterizuje vysokú variabilitu. Požiadavka na dospelé kravy je 3500 litrov mlieka na laktáciu. Slovenské pinzgauské plemeno neustále hľadá svoje ekonomické optimum. Situácia je spôsobená nízkou produkciou mlieka.

Alarmujúca je skutočnosť zmenšovania aktívnej populácie pinzgauského plemena v zahraničí predovšetkým v krajine jeho pôvodu – v Rakúsku, kde sa jeho podiel znížil len na súčasné necelé štyri percentá.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk spracované podľa relácie Farmárova nedeľa a CD Chov a plemená hospodársych zvierat
Zdroj obrázku: pinzgau.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments