Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Mladí poľnohospodári si vďaka novej SPP výrazne polepšia

Mladí poľnohospodári si vďaka novej SPP výrazne polepšia
insert_photoTASR

Omladiť sektor a prilákať do poľnohospodárstva mladšie ročníky. To je cieľ, o ktorom sa na Slovensku pomerne dlho rozpráva. Priniesť zmenu sa bude snažiť aj nová spoločná poľnohospodárska politika, ktorá odštartuje na budúci rok. Čo teda mladých poľnohospodárov čaká? Ministerstvo pôdohospodárstva deklaruje v novom období vyššiu finančnú podporu mladých roľníkov, ako zažili v uplynulých rokoch.

Viac peňazí

Podpora malých a stredných fariem patrí medzi jednu z priorít strategického plánu novej SPP. Rovnako ako podpora mladých poľnohospodárov, čím chceme podporiť život na vidieku a generačnú výmenu v slovenskom poľnohospodárstve,“ uvádza rezort.

V uplynulom období sa podpora mladých farmárov postupne zvyšovala. Zo sumy 60,41 eur na hektár v roku 2015, sadzba vzrástla na 113,70 eura na hektár, ktorú získali vlani.

V novom programovom období bude naďalej za mladého poľnohospodára považovaná fyzická osoba, ktorá prvýkrát zakladá poľnohospodársky podnik ako vedúci predstaviteľ podniku, alebo ktorá už taký podnik založila počas dvoch rokov predchádzajúcich prvému podaniu žiadosti o základnú podporu príjmu v záujme udržateľnosti. V roku predkladania žiadosti nebude môcť mať viac ako 40 rokov. K podmienkam bude naďalej patriť primeraná odborná príprava a požadované zručnosti. V nových podmienkach pribúda aj to, že musí ísť o aktívneho poľnohospodára.

„Komplementárna podpora príjmu pre mladých poľnohospodárov sa má poskytovať ako jednotná suma na hektár, na ktorý možno poskytnúť podporu na maximálne 100 hektárov. Predpokladaná ročná sadzba v rokoch 2023 – 2027 sa odhaduje na úrovni 100 eur na hektár. Je to nad rámec základnej podpory a podpory prostredníctvom redistributívnej platby. Doteraz boli mladí poľnohospodári podporovaní dodatočnou sumou len na prvých 28 hektárov,“ dodal rezort.

Zostáva aj redistributívna platba

Redistributívna platba je na Slovensku stále pomerne novinkou, štát ju zaviedol len vlani. Ráta sa s ňou aj do nového obdobia. Ministerstvo aj v minulosti opakovane argumentovalo tým, že menšie výmery sú doménou mladších a začínajúcich poľnohospodárov a sú v našej krajine, kde prevládajú veľkovýmerové podniky, žiadané

„Malých a stredných životaschopných farmárov podporí v rokoch 2023 – 2027 redistributívna platba celkovou sumou 204,9 miliónov eur, kým mladých farmárov podporíme čiastkou 128,8 milióna eur. Podpora mladých poľnohospodárov predstavuje 3,3 percenta z celkovej alokácie na priame platby. Okrem základnej platby získa každý farmár na prvých 100 hektárov navyše platbu 80 eur na hektár, a na ďalších 50 hektárov platbu 40 eur na hektár. Tento systém zabezpečí rozvoj a rast aktívnych malých a stredných fariem,“ dodal agrorezort.

Mladí farmári majú podľa ministerstva v novom období rátať aj s možnosťou investovať s podporou – na takéto účely budú môcť využiť bezmála 60 miliónov eur.

„Pre začínajúcich farmárov existuje samostatná intervencia vo forme grantu vo výške 50 resp. 70 tisíc eur. Takýmto spôsobom podporíme až 1000 mladých začínajúcich farmárov. Vyšší grant získajú tí mladí poľnohospodári, ktorí sa venujú aj spracovaniu produkcie,“ dodalo tlačové oddelenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Počty rastú

Mladí farmári, aj napriek deklarovanej podpore, bojovali aj v uplynulom období s mnohými problémami. K najväčším patril prístup k pôde, k ďalším slabá podpora a nie práve ideálne nastavené výzvy, ktorých splnenie bolo pre mnohých v konečnom dôsledku nevýhodné. Problémom bolo aj to, že peniaze, na ne určené, nevystačili na všetkých v čase, keď ich potrebovali.

„Keď sa uplatní všetko, ako je to nastavené, mladí farmári sa budú mať lepšie,“ vyjadril sa aj na spoločnom stretnutí v Drienici v prvej polovici marca predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku Milan Jurky.

Počet mladých farmárov u nás aj podľa štatistík ministerstva narastá. Zatiaľ čo v roku 2015 ich cielené podpory poberalo 423, vlani to bolo 798.

Rezort argumentuje, že podpora mladých poľnohospodárov súvisí aj so snahou o zvýšenie počtu menších a stredných fariem. To má prispieť k poľnohospodárskej rozmanitosti a rozvoju vidieka.

Aby sme zabezpečili potravinovú bezpečnosť a rozvoj slovenského vidieka, musíme podporiť aj rast životaschopných a komerčne orientovaných malých a stredných fariem. Nízka miera sebestačnosti v určitých komoditách je aj dôsledkom toho, že dlhé desaťročia tu nemohli fungovať rodinné farmy, ktoré sú základom efektívneho poľnohospodárstva napríklad v Holandsku, Francúzsku alebo aj v susednom Rakúsku. V porovnaní so staršími poľnohospodármi sú mladí farmári viac otvorení inováciám a často majú menšiu averziu voči riziku v podnikaní, čo je základom pre budúcnosť nášho poľnohospodárstva a vidieka. V začiatkoch ich podnikania však potrebujú pomoc od štátu, keďže poľnohospodárstvo je v súčasnosti náročné na vstupný kapitál a pôdu,“ vyjadril sa agrorezort.

Koho uživia?

Potreba podpory mladých poľnohospodárov zaznieva z celého agrosektora. Vzhľadom na nastavenia sa však ozýva aj kritika – podpora mladých farmárov je totiž odviazaná od produkcie, a teda jej získanie nie je podmienené reálnou produkciou, už vôbec nie toho, čo na Slovensku chýba – špeciálnych plodín a živočíšnej výroby.

„Nie je to podmienené, že tam musí robiť napríklad rajčinu, papriku alebo chovať dobytok,“ upozornil opakovane v minulosti aj predseda SPPK Emil Macho.

Podľa neho tak mladí farmári budú môcť naplno v novom období ukázať, nakoľko sa pri avizovaných podporách zapoja do potravinovej produkcie na Slovensku a k nasýteniu národa.

Kritici, ktorí takéto obavy šíria, by sa mali zamyslieť nad stavom slovenského poľnohospodárstva, kde dlhé roky bola a stále je podpora odviazaná od produkcie. Pri pohľade na štatistiku, kde priemerná veľkosť farmy mladého poľnohospodára je 38 hektárov, si každý musí uvedomiť, že na takejto malej výmere je potrebné produkovať, chovať, pestovať, vyrábať a takto zvyšovať pridanú hodnotu na jeden hektár, ktorý je ďaleko pod priemerom európskych krajín,“ vyjadril sa predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku Milan Jurky.

Podľa neho je v poľnohospodárstve na čase skôr spolupracovať.

„Mladých a začínajúcich farmárov nevnímajme ako konkurenciu, ale naopak, vnímajme ich ako ľudí, ktorí môžu priniesť nové moderné spôsoby hospodárenia a využívania digitálnych technológií,“ dodal Jurky.

Avizované podpory mladých farmárov sú zahrnuté v strategickom pláne, ktorý Slovensko odovzdalo do Bruselu. Slovenské plány na podporu mladých farmárov teda musí ešte schváliť Európska komisia.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Farmar
Farmar
12. apríl 2022 12:51

Pán Jurky, keď synovia majú 27 rokov a už 6 rokov sú SHR tak im už podpora nepatrí? Na podporu podnikania nedostali ani cent a teraz už sú podľa PPA starí. Radšej budeme umelo vyrábať nových farmárov len aby dostali 50 0000 a o pár rokoch už gazdovať nebudú tak… Celý komentár »