Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Mladí farmári: Čerešničky na torte sú fajn, ale nám sa rozpadávajú základy

Mladí farmári: Čerešničky na torte sú fajn, ale nám sa rozpadávajú základy
insert_photoAutor (foto v texte) a ASYF (hlavná foto) - Trojica doterajších predsedov ASYFu. Zľava Milan Jurky, Marián Glovaťák a Bálint Pém.

Útulné, tiché a pre niekoho až prírodne rozprávkové prostredie Salaša Zbojská v okrese Brezno, bolo miestom Valného zhromaždenia Združenia mladých farmárov na Slovensku. Okrem pracovných úloh sa aj oslavovalo a to preto, že toto agrárne združenie si pripomenulo svoju pätnásťročnicu. Pre niekoho nič moc, pre niekoho aj celkom dosť, ako napríklad pre prvého predsedu združenia Bálinta Péma.

„Mňa osobne táto skutočnosť úprimne teší, bolo to moje prvé ´bejby´. Keď sme v roku 2007 spolu s ďalšími mladými farmármi zakladali združenie, netušili sme, či prežije jeden alebo dva roky. Nevedeli sme ako dlho dokážeme manažovať združenie a či si nás vôbec niekto všimne. Teší ma, že cesta ktorú sme začali raziť, má svoje pokračovanie. Je šťastím pre súčasných aj potenciálnych mladých farmárov to, že tu takáto orgánizácia existuje. Pätnásť rokov je už vek, ktorý stojí za povšimnutie a občiansky preukaz v rukách nového predsedu to vystihuje veľmi výstižne,“ myslí si B. Pém.

Symbolický občiansky preukaz „prischol“, alebo ak chcete pristál v rukách Mariána Glovaťáka, dlhoročného súputníka a pomocníka končiaceho predsedu Milana Jurkyho. Ten o odovzdaní žezla uvažoval už dávnejšie, no aj tak to v deň D malo pre neho zvláštnu príchuť.

„Za tých šesť rokov nechávate vo vedení organizácie aj kus seba. Niekto by možno povedal, že stratil aj veľa času či už na odborných stretnutiach, konferenciách, alebo rôznych poradách, no som veľmi rád, že aj vďaka tomu sa podarilo pozdvihnúť mladých farmárov. Spätné ohlasy od nich nás posúvali ďalej a toto vo mne vytvára dobrý pocit, že združenie sa vyvíja správne. Na druhej strane si však uvedomujem, že do stavu, keď sa bude dať na vidieku žiť ako spokojný mladý, či rodinný farmár, je ešte dlhá cesta. Mám však dôveru v ľudí, ktorí sú mojimi nástupcami, minimálne tak veľkú, akú som ja dostal na šesť rokov od mojich predchodcov,“ priznáva momentálne už emeritný predseda ASYFu.

Jediný kandidát

Po oravskom gazdovi z Vasiľova, zasadá na predsednícku stoličku ďalší farmár z tejto oblasti, z pár kilometrov vzdialenej Oravskej Polhory. Boli to práve dobré priateľské vzťahy, čo priniesli miesto predsedu de facto susedovi?

„To rozhodne nie! Koniec koncov o predsedovi sa rozhoduje v hlasovaní. Už dávnejšie som hovoril o pláne opustiť predsednícku stoličku z dôvodu veku i zo záujmu venovať čas rodine. Čo sa týka Mariána, nijako som ho nepretláčal, napriek tomu, že mi bol vo veľa veciach nápomocný,“ hovorí M. Jurky, bývalý predseda ASYFu.

V ASYF už dlhodobejšie riešili otázku nástupcu.

„Na pravidelných pracovných stretnutiach sme vyzývali členov, aby predkladali svoje návrhy, pýtali sme sa ich ako by si predstavovali ďalšie smerovanie ASYFu, no Marián bol vlastne jediný, ktorý ešte vlani v decembri povedal, že by vedel prevziať združenie. A keďže sa na tom zhodli aj ostatní členovia, Marián prišiel na valné zhromaždenie ako jediný kandidát na predsedu,“ poodhalil zákulisie susedskej kandidatúry Milan Jurky.

Pomyselného žezla sa tak ujala osoba nie celkom neznáma z prostredia združenia mladých farmárov, čo do istej miery zavážilo pri rozhodovaní Mariána Glovaťáka kandidovať na predsedu.

Dosiahnutie rovnoprávnosti pri prístupe k pôde

„Nerodilo sa to ľahko, ani rýchlo. To rozhodnutie bolo určitým konsenzom, výsledkom rozhovorov a samozrejme významne zavážila aj podpora z rodiny. Keď už človek do toho trochu vidí, tak ten nastupujúci moment je ľahší. Povedal by som, že to bolo celé výsledkom akéhosi časového vývoja a aj pocitu zodpovednosti za to, že keď už človek nadobudol isté informácie, tak by ich mal zužitkovať v prospech dobrej veci,“ načrtla pohnútky na kandidatúru tretia postava na poste predsedu ASYFu – Marián Glovaťák.

Nový predseda neplánuje počas svojho mandátu vo fungovaní združenia radikálne zmeny, skôr sa chce sústrediť na zaistenie kontinuity toho, čo vytvorili jeho predchodcovia.

„Predsedníckej zodpovednosti sa ujímam s tým, aby som pokračoval v riešení úloh, na ktorých pracujeme niekoľko rokov. Napríklad na dosiahnutie legislatívnej rovnoprávnosti pri prístupe k pôde, propagácii farmárstva a samozrejme pri pomoci a podpore mladej generácie. Myslím si, že línia ASYFu je jasne daná. Chcem sa jej držať a dokončiť rozrobené. Určité rezervy možno vidím v sfére sociálnych sietí, no tu musíme vychádzať z našich personálnych kapacít,“ predstavil svoju predstavu o fungovaní Združenia mladých farmárov na Slovensku jeho nový predseda.

Počas podujatia si poľnoinfo.sk neodpustilo jednu tak trochu „nadrezortnú“ otázku. Nebolo by užitočné v novom predsedníckom cykle začať pracovať napríklad aj na znížení odvodového zaťaženia pre mladých farmárov, prípadne poľnohospodárov všeobecne?

„Tieto otázky máme v legislatívnom okruhu našej agendy, ale to je na samostatný článok. Z môjho terajšieho pohľadu jednoznačne hovorím, že určite by to pomohlo. Bola by to taká čerešnička na torte, ale v súčasných pomeroch by išlo o peknú strechu na dome, ktorý ma slabé základy. My nemáme vyriešený prístup k pôde, ako základnú vec, v tomto panuje na Slovensku veľká nespravodlivosť. Môžeme sa inšpirovať nastavením poľského odvodového systému pre farmárov, k čomu však už budú nutné rokovania s vládou,“ poznamenal nový predseda združenia mladých farmárov Marián Glovaťák.

Autor článku: Mário Hanzel - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Autor (foto v texte) a ASYF (hlavná foto) - Trojica doterajších predsedov ASYFu. Zľava Milan Jurky, Marián Glovaťák a Bálint Pém.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments