Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Ministri Simon a Fuksa nielen o značkách kvality

Ministri Simon a Fuksa nielen o značkách kvality
insert_photopoľnoinfo.sk - Minister pôdohospodárstva odovzdáva ocenenie Značka kvality SK riaditeľovi Humenskej mliekarne.

Spolupráca pri získavaní ochranných známok a téma kvality potravín, Spoločná poľnohospodárska politika po roku 2013 a povodňové škody. Aj to boli témy stretnutia ministra pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR Zsolta Simona a ministra poľnohospodárstva ČR Ivana Fuksu pri pracovných raňajkách.

S podporou Slovenska môže Česká republika počítať v žiadosti o ochranu pre karlovarské oplátky. V súčasnej dobe sú v spolupráci so Slovenskou republikou podané štyri žiadosti na uznanie zaručených tradičných špecialít pre výrobky “špekáčiky”, “lovecká saláma”, “spišské párky” a “liptovská saláma”. Minister Fuksa vyjadril spokojnosť s procesom akceptácie týchto výrobkov ako tradičných špecialít, ktoré budú chránené ochrannou známkou.

Oblasť kvality potravín patrí medzi priority oboch štátov, medzi kľúčové témy v tejto oblasti patrí nielen dodržiavanie štandardov kvality výrobkov, ale i informovanie a vzdelávanie verejnosti a taktiež propagácia kvalitných európskych potravín. V Českej republike sa o to snažia hlavne prostredníctvom značky KLASA a novej značky “Regionální potravina” a ako pripomenul minister Simon, na Slovensku sa kvalitné potraviny môžu pýšiť Značkou kvality SK. Významné a stále rozšírenejšie je využívanie systémov platných v celej EÚ, ako sú napríklad označenia “zaručene tradičná špecialita”, “chránené označenie pôvodu” a “chránené zemepisné označenie”.

Jednanie ministrov sa, samozrejme, dotklo pozície oboch zemí k budúcej podobe Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) a očakávaného zverejnenia oficiálnych návrhov Európskej komisie 17. 11. 2010. Medzi krajinami panuje zhoda ohľadom odmietnutia návrhu spolufinancovania z národných rozpočtov. Minister Fuksa zdôraznil, že za zásadnú prioritu v súvislosti s budúcou podobou SPP považuje nastolenie spravodlivých podmienok pre všetky členské štáty EÚ. Obaja ministri sa zhodli na spoločnom záujme v presadzovaní SPP.

“Preferujeme model priamych platieb, ktorý bude spravodlivý, jednoduchý, efektívny a obhájiteľný pred verejnosťou.”

Minister Simon dodal, že najdôležitejším opatrením je zachovanie súčasného dvojpilierového modelu SPP s podporou prvého piliera bez spolufinancovania a rozvíjanie trhovej orientácie poľnohospodárstva a farmárstva.

Rokovania budú pokračovať na spoločnom stretnutí ministrov pôdohospodárstva V4 a krajín Rumunska a Bulharska v Bratislave 8. a 9. novembra 2010.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Minister pôdohospodárstva odovzdáva ocenenie Značka kvality SK riaditeľovi Humenskej mliekarne.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments