Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Ministerstvo pripravuje obnovenie fytokontroly na hraničnom priechode v Maťovciach

Zvýšiť využiteľnosť 106-kilometrového úseku širokorozchodnej trate na území SR, pružnejšie obchodovanie s tovarmi rastlinného pôvodu, ako aj vyššiu zamestnanosť v okrese Michalovce v čase hospodárskej krízy pomôže obnovenie hraničnej inšpekčnej stanice (HIS) na dovoz produktov rastlinného pôvodu z krajín bývalého Sovietskeho zväzu na železničnej stanici v Maťovciach.

eagujúc na požiadavky prepravcov a obchodníkov pripravuje obnovenie fytokontroly po piatich rokoch na tomto hraničnom priechode Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR prostredníctvom svojej špecializovanej organizácie – Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym (ÚKSÚP). Potvrdil to dnes pre TASR riaditeľ ÚKSÚP-u Pavel Filkorn s tým, že HIS v Maťovciach spustia začiatkom 2. polroku. Zatiaľ zamestnajú jedného inšpektora, ktorý bude pracovať operatívne na základe požiadaviek dovozcov a vývozcov.

„Zníži to náklady obchodníkov s rastlinným materiálom a urýchli obchod, keďže tovary nebudú musieť smerovať na priechody do Vyšného Nemeckého alebo do Čiernej nad Tisou,“ uviedol Filkorn.

V Maťovciach prevádzkuje spoločnosť Premako logistické centrum s vlastnou železničnou vlečkou, ktorá sa nachádza v pohraničnej priechodovej stanici Maťovce.

Až do vstupu Slovenskej republiky do EÚ bolo možné využívať tento priechod aj na dovoz, vývoz a tranzit tovaru rastlinného pôvodu. Po vstupe MP SR oznámilo, že tento priechod nebol zaradený do zoznamu hraničných priechodov s rastlinolekárskou kontrolou. Zníženie objemu prepráv z tohto dôvodu odhadujú minimálne na niekoľko desiatok tisíc ton tovarov ročne. Došlo k obmedzeniu využívania nielen kapacít logistického centra, ale aj širokorozchodnej trate a na nej ležiacich terminálov Vojany, Hatalov, Trebišov, Albínov a Haniska pri Košiciach na prepravu, prekládku a spracovateľské operácie s rastlinnými produktmi a zvlášť drevnej hmoty.

Komplikuje to, pripomenul ďalej Gallo, aj situáciu v čase zhoršujúcej sa ekonomickej krízy, pretože sa obmedzuje nielen voľný pohyb tovaru do a z EÚ, ale aj vzťahy s ukrajinskou stranou a s ruskými firmami. Situácia podľa neho tiež znemožňuje lepšie využívanie kapacít širokorozchodnej trate a neumožňuje rozvoj ďalších podnikateľských aktivít v jej okolí ako je budovanie logistických centier, logistických a priemyselných parkov, ktoré sú zamerané na oblasť poľnohospodárskych produktov a produktov drevospracujúceho a potravinárskeho priemyslu.

HIS v Maťovciach bude podľa informácií z MP SR súčasťou podobného pracoviska v Čiernej nad Tisou. V prvých mesiacoch po otvorení budú monitorovať jej vyťaženosť a v prípade potreby v spolupráci s Čiernou nad Tisou prispôsobovať činnosť potrebám praxe.

„Znovuotvorenie fytokontroly vnímame ako ústretový a podporný krok ústredných orgánov štátnej správy,“
uviedol Gallo. Okrem MP SR sa v aktivite angažovalo aj Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a Ministerstvo hospodárstva SR. Predpokladáme, že dôjde k zvýšeniu prepráv minimálne o 200.000 ton ročne a pribudne približne 10 nových pracovných miest,“ dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments