Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Ministerstvo pripravuje novinky. Poľnohospodári sa obávajú administratívy navyše

Ministerstvo pripravuje novinky. Poľnohospodári sa obávajú administratívy navyše
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zatiaľ čo ovocinári svoj register ovocných sadov majú, v zeleninárstve stále chýba. Po jeho vytvorení pestovatelia volajú už dlhšie.

„Tento register by nám veľmi pomohol. Hoci o ňom rozprávame už dlhodobo, stále, žiaľ, ho na svete nemáme,“ skonštatoval Oliver Šiatkovský, predseda Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska.

Opodstatnenie by mal register aj v čase koronakrízy, ktorá vplýva aj na pestovateľov. Problém majú najmä tí, ktorí svoju produkciu dodávali do hotelov a reštaurácií. Odbyt totiž zastavili obmedzenia a zatvorenie prevádzok. Zoznam takýchto producentov, či množstvo ich produkcie, však nik presne nevie.

„Tento register by nám ukázal celkový stav pestovania zeleniny na Slovensku a komplexne by ju zmapoval. V súčasnosti je to o tom, že hovoríme o nejakom množstve v skladoch pre zatvorené reštaurácie. Nevieme však aké je. Mnoho malých zeleninárov predávalo napríklad na tržniciach, kde sa tiež predaj obmedzil, ale my nevieme, o aké množstvá ide,“ dodal Šiatkovský.

Vznik registra podporuje aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

„V minulosti boli práve v oblasti pestovania zeleniny rôzne anomálie. Financie sa čerpali neoprávnene aj na plodiny, ktoré medzi zeleninu vlastne nepatria. Takýto register by mal podobným chybám zamedziť. Vznik registra chcú a podporujú aj samotní pestovatelia. Nemal by však nijako zaťažovať ich prácu zbytočnou byrokraciou. Napĺňaný by mal byť údajmi z PPA alebo ÚKSÚP,“ uviedla Jana Holéciová z SPPK.

Na príprave registra pracuje štát.

„Príprava registra zeleniny je jednou z priorít  Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v oblasti rastlinnej výroby. Minulý týždeň sa uskutočnili prvé pracovné rokovania ministerstva so zástupcami Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska, ako aj so zástupcami Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho,“ potvrdil Daniel Hrežík z ministerstva pôdohospodárstva.

Spustenie záleží na výsledkoch verejnej súťaže

Pri vytvorení registra je aj podľa pestovateľov dôležité, aby bol nastavený správne a aby bol verejný.

„Je potrebné, aby ukazoval reálne dáta o aktuálnych pestovateľoch, ich produkcii, škále, mieste a množstve pestovaných plodín. Zároveň by ukázal, ktorí pestovatelia pestujú v integrovanej produkcii či ekológii. Zdroje, ktoré putujú do sektora, sú verejné, preto je určite na mieste, aby každý občan vedel, ako sú vynaložené,“ dodala Holéciová.

Podľa ministerstva sa nastavenia registra aktuálne vyberajú.

„Momentálne sa stanovujú potrebné údaje, ktoré majú byť obsiahnuté v registri. Jeho vytvorenie a spustenie záleží na výsledkoch verejnej súťaže a zhotoviteľovi IT riešenia,“ spresnil Hrežík z agroministerstva.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments