Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Ministerstvo chce vymeniť predstaviteľa pri FAO

Ministerstvo chce vymeniť predstaviteľa pri FAO
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Národné oslavy svetového dňa potravín v roku 2010.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR plánuje personálnu výmenu na poste stáleho predstaviteľa SR pri Organizácii Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO – Food and Agricultural Organization) v Ríme. Denisu Medveďovú by mohla nahradiť Marieta Okenková.

“Je to jedna z alternatív. Toto je vecou ministerstva zahraničných vecí, ministerstvo pôdohospodárstva dáva svoje návrhy,” povedal šéf agrorezortu Ľubomír Jahnátek (Smer-SD).

Minister netvrdí, že je s Medveďovou, ktorú navrhol do funkcie jeho predchodca Zsolt Simon (Most-Híd), nespokojný.

“Nie som ešte expert na FAO, ale pokiaľ dostávam indície z príslušných sekcií, že by sa tam žiadal dynamickejší človek, tak musím tomu vyhovieť,” vysvetlil.

Simon dôvody na odvolanie Medveďovej nevidí. Ako pripomenul, okrem iného dosiahla, že Slovensko bolo v novembri 2011 zvolené za riadneho člena Výkonnej rady Svetového potravinového programu (WFP) na roky 2012 – 2014. V roku 2013 má podľa rozhodnutia Byra WFP Medveďová alternovať predsedovi Výkonnej rady Vladimírovi Kuznetsovovi z Ruskej federácie. V prípade zmeny na poste by vraj funkciu nedali zástupcovi bez skúseností vo Výkonnej rade.

“Slovensko by prišlo o túto pozíciu,” uviedol Simon.

Exminister je presvedčený, že Medveďovej výsledky jasne potvrdzujú neexistenciu odborných dôvodov na jej odvolanie.

“Jedine ak záujem vytvoriť miestečko pre kamarátovu nevestu z Nitry. Aj za cenu straty pozícií SR v tejto svetovej organizácii,” povedal Simon.

Okenková je dcéra Sergeja Kozlíka (ĽS-HZDS) a nevesta bývalého rektora Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Imricha Okenku. Jahnátek potvrdil, že Okenku pozná.

“Samozrejme, veď pochádzam z Nitry, robil rektora v Nitre. Takže, samozrejme, že ho poznám,” povedal. Odmieta však súvislosť s plánovanou výmenou Medveďovej.

“Pán Okenka s tým nemá nič spoločné,” vyhlásil.

Okenkov syn Radovan pracuje v Ríme pre Enel. Jahnátek pre TASR uviedol, že o tom nevie a že ho nepozná.

Marieta Okenková v minulosti pôsobila na ministerstve pôdohospodárstva, má aj kontakty smerom na Brusel. V rezorte pracovala aj počas niekdajšieho Simonovho šéfovania, aj v čase prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD), keď rezort viedla ĽS-HZDS. Počas pôsobenia niekdajšieho ministra Miroslava Jureňu šéfovala oddeleniu zahraničnej koordinácie. V súčasnosti žije v Ríme s manželom.

Personálnu obmenu plánuje ministerstvo pôdohospodárstva podľa Jahnátkových slov aj na iných misiách.

“My chceme nielen na tomto mieste, ale aj na iných misiách urobiť trochu personálnu obmenu vzhľadom na to, že niektorí veľa rozprávajú, málo píšu domov,” vysvetlil.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Národné oslavy svetového dňa potravín v roku 2010.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments