Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Minister: Za 10 mesiacov sa stavy dojníc zvýšili o 4500 kusov

Mnoho agropodnikateľov, mnoho poľnohospodárskych družstiev, ktoré realizovali výrobu mlieka v SR, už podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomíra Jahnátka eliminovali chovy dojníc, lebo dlhodobo nedostávali adekvátnu podporu na mlieko.

„Mnohí z nich nedostali ani podporu cez VDJ (veľké dobytčie jednotky), lebo tzv. modulácia EÚ im to neumožnila. Až neskôr dostali nejakú podporu cez Plemenárske služby SR. Jednoducho sa rozhodli ukončiť produkciu mlieka,“ uviedol ďalej Jahnátek v rozhovore pre TASR.

Na druhej strane podľa neho tlak na efektivitu chovu hovädzieho dobytka vygeneroval na Slovensku aj mnoho špičkových chovateľov.

„Dnes máme poľnohospodárske družstvá, ktoré majú stavy hovädzieho dobytka aj cez 2000 kusov. Majú veľa dojčiacich kráv, teda aj vysokú výrobu mlieka,“ informoval. 

„Keď sme robili bilanciu ku koncu októbra 2012 a porovnali si ju s 1. januárom 2012, tak nám vyšlo, že sa nám stav dojníc zvýšil na Slovensku o 4500 kusov. Uvidíme, aká bude bilancia k 31. decembru 2012,“ poznamenal.   

Chovateľské prostredie je podľa Jahnátka už v SR rozdelené.

„Na Slovensku sú špičkoví chovatelia dojníc, ktorí sa vedia aj ekonomicky vtesnať do podmienok trhu a držia si veľké stáda. Jestvujú aj stredne veľkí chovatelia, ktorí držia ešte dojnice a vyvažujú stratu zo živočíšnej výroby ziskom z rastlinnej výroby. Zisk z rastlinnej výroby im vychádza zo zle nastaveného systému tzv. platby SAPS (na plochu – pozn. TASR). Hospodársky sa držia niekde okolo nuly, alebo sú v malej strate,“ dodal s tým, že sú aj chovatelia, ktorí už odmietli ďalej akceptovať stratu zo živočíšnej výroby a začali chovy dojníc eliminovať.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik z HN
agrarnik z HN
8. január 2013 10:29

Pán minister zabudol na jednu skutočnosť, že výroba mlieka ako aj chov HD resp. dojníc nemožno prirovnávať k priemyselne výrobe . Chov dojníc a hospodárskych zvierat je integrálnou súčasťou poľnohospodárskej výroby ako celku – nie je to len pomocná výroba / výroba korbáčikov/. Živočíšna výroba je priamo prepojená na rastlinnú… Celý komentár »