Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Minister: Pre 80-% sebestačnosť potrebujeme dvojnásobné chovy ošípaných

Minister: Pre 80-% sebestačnosť potrebujeme dvojnásobné chovy ošípaných
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovensko potrebuje pre zabezpečenie 80-% sebestačnosti svojho obyvateľstva v bravčovom mäse a bravčových mäsových výrobkov chovať 1,4 až 1,5 milióna kusov jatočných ošípaných.

“Je pravda, že stavy ošípaných boli na Slovensku doslova zdecimované. V súčasnosti ich máme približne 700.000 až 800.000 kusov, čiže sme niekde na polovici potreby,” uviedol ďalej minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek.

“Je preto našou snahou, že chceme v rámci novopripravovanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ dosiahnuť, aby sa aj ošípané dostali do priamej podpory EÚ. Túto našu snahu sa nám však veľmi nedarí presadiť. Budeme tak možno nútení hľadať iný model financovania podpory chovov ošípaných,” informoval šéf MPRV SR s tým, že v súčasnosti sú ošípané ako monogastrické zvieratá vylúčené z akejkoľvek podpory v rámci celej EÚ.

Slovenskí chovatelia pre zabezpečenie dostatočnej reprodukcie chovov ošípaných potrebujú podľa Jahnátka dostatočné počty prasníc.

“V súčasnosti na Slovensku evidujeme približne 34.000 kusov prasničiek, potrebujeme však ich stavy zvýšiť na minimálne 70.000 kusov. Pre rozšírenie chovov ošípaných hľadáme optimálne riešenie aj v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou,” poznamenal.     

V SR musia podľa neho chovatelia zároveň zlepšiť genetiku ošípaných.

“Nedá sa všetko robiť len extenzívnym spôsobom, musí sa napríklad zvýšiť počet odstavčiat. Napríklad špičkoví dánski chovatelia dosahujú v priemere za rok 28 odstavčiat na jednu prasničku. Keby sa nám podarilo dosiahnuť 21 až 22 kusov odstavčiat na jednu prasničku, tak by sme vedeli naplniť naše predpokladané chovateľské zámery,” spresnil.

“Cieľ, že chov ošípaných na Slovensku sa musí uberať aj intenzívnym spôsobom, bude úlohou jednak pre výskum, ale aj pre samotných chovateľov,” dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments