Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Minister hodnotil sto dní v úrade

Minister hodnotil sto dní v úrade
insert_photopoľnoinfo.sk - Minister pôdohospodárstva počas slávnostného odovzdávania ocenení Značka kvality SK a Zlatý Kosák

Minister pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Zsolt Simon dnes na tlačovej konferencii pri príležitosti hodnotenia 100 dní vlády uviedol, že nie je spokojný s tým, že sa v rámci opatrení konsolidujúcich štátny rozpočet má zrušiť tzv. červená nafta pre poľnohospodárov, že sa bude zvyšovať spotrebná daň na pivo a poľnohospodári v rámci podpôr dostanú ako národný doplatok k eurodotáciám namiesto 20-% len 10-% doplatok.

„Vzhľadom na to, že KDH chce otvoriť v parlamente otázku zvýšenia sadzby DPH z 20 % na 21 %, budem nabádať aj mojich straníckych kolegov, aby sme sa pri otvorení tejto témy pokúsili riešiť problémy v agrosektore. Zvýšenie DPH ešte o 1 percentuálny bod, na 21 %, by pomohlo riešiť aj problémy dofinancovania agrosektora,“ povedal Zsolt Simon.

Pripomenul zároveň, že v rezorte zdedil po predošlom vedení ministerstva „veľmi neblahú situáciu“, hlavne v štátnych lesoch. V oblasti zamestnanosti podľa jeho slov vláda Roberta Fica uzatvorila zmluvy s veľkými spracovateľmi dreva a tým ohrozila desaťtisíce malých spracovateľov v regiónoch, kde nemajú inú možnosť sa zamestnať.

Simon konštatoval, že jednou z najväčších priorít v rezorte bola novela zákona o reštitúciách pozemkov, ktorá je už momentálne v 1. čítaní v Národnej rade SR a podľa neho „mení systémovo vysporiadanie reštitučných nárokov“. Reštituenti dostanú náhradu pozemkov len v katastri obce, kde pôvodný reštitučný nárok vznikol.

V Lesoch SR je podľa Simona už spustený systém elektronického obstarávania tovarov. „Ministerstvo nariadilo prípravu elektronických aukcií dreva postupne od 1. januára 2011.“

Za negatíva prvých 100 dní pôsobenia v ministerskom kresle označil Simon najmä to, že je ohrozená akreditácia Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Ministerstvo prijalo rozhodnutie odňatia akreditácie, PPA udelilo podmienečnú akreditáciu.

„Tento krok bol podporený auditom Európskej komisie zo septembra 2010,“ dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Minister pôdohospodárstva počas slávnostného odovzdávania ocenení Značka kvality SK a Zlatý Kosák

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments