Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Minister: Dožinky nebudú, nie je čo oslavovať

Minister: Dožinky nebudú, nie je čo oslavovať
insert_photopoľnoinfo.sk - minister pôdohospodárstva na tlačovej konferencii pri zahájení výstavy Agrokomplex 2010.

Tradičné celonárodné dožinky v tomto roku nebudú. Podľa ministra pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR Zsolta Simona nie je čo oslavovať. „Nielen z dôvodu povodní, ale aj preto, že slovenský agrárny sektor má veľa problémov,“ uviedol počas 37. ročníka poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex, ktorá sa dnes začala v Nitre.

Slovenská republika má podľa ministra značné meškanie z dôvodu aproximácie niektorých nariadení Európskej únie do svojho právneho poriadku, procesov, do Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

„Hrozí nám krátenie priamych platieb. Platobnej agentúre budeme musieť zrušiť akreditáciu, aby sme ju mohli znovu zadefinovať,“ uviedol Simon.

Podľa ministra je potrebné prehodnotiť mnohé oblasti doteraz uplatňované v poľnohospodárskej politike a v politike vidieka. Za najväčšie ohrozenie agrárneho stavu považuje Simon pokles produkčnej schopnosti a tým aj podielu rezortu na hrubom domácom produkte.

„Musíme sa popasovať s vedomým nadčerpávaním peňazí z Európskej únie za posledné tri roky. V nasledujúcich troch rokoch nebudú farmári dostávať to, čo by mali a čo dostávali doteraz. Bude to ročne o 20 miliónov eur menej ako v tomto roku a o 10 miliónov eur menej, ako mali dostávať.“

Ministerstvo tiež pripravuje prehodnotenie všetkých projektov, ktoré boli doteraz uzatvorené v rámci výziev na modernizáciu fariem.

„Chceme dať šancu farmárom a potravinárom, za presne stanovených podmienok odstúpiť od zmlúv, ktoré ich dnes ťahajú ku dnu. Zobrali si v rokoch 2007 až 2008 veľké záväzky, ktoré dnes nie sú schopní realizovať.“

Ministerstvo by malo v nasledujúcich týždňoch zverejniť presnú metodiku, za akých podmienok bude možné predčasne ukončiť tieto výzvy.

Zástupcovia ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja sa počas prvého dňa Agrokomplexu veľmi opatrne vyjadrovali k úrovni tohtoročného poľnohospodárskeho a potravinárskeho veľtrhu. Časť z nich úbytok vystavovateľov pripisovali čiastočne kríze, zároveň však zdôraznili, že kríza nie je jediným problémom tejto výstavy. Možno bola len náhoda, že si úroveň veľtrhu bol pozrieť aj syn vlastníka výstavníctva v Bratislave – Incheby.

Autor článku: TASR a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - minister pôdohospodárstva na tlačovej konferencii pri zahájení výstavy Agrokomplex 2010.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments