Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Minister: Aj na základe výsledkov forenzného auditu bola vymenená viac ako tretina zamestnancov PPA

Minister: Aj na základe výsledkov forenzného auditu bola vymenená viac ako tretina zamestnancov PPA
insert_photoautor

Tri dni pred začiatkom súdneho pojednávania v najväčšej korupčnej kauze Dobytkár prišiel minister pôdohospodárstva na Úrad špeciálnej prokuratúry. Podľa vlastných slov odovzdal komplexný forenzný audit – 10 tisíc strán dokumentov, ktoré podrobili hĺbkovej analýze prideľovania eurofondov. Samotný audit prebiehal od mája 2020 do februára 2021.

„Nejde len o kauzu Dobytkár, sú tam aj iné kauzy, ktoré majú byť podľa môjho názoru prešetrené. Chcem za minulosťou PPA urobiť bodku. Chcem aby bolo všetko vyšetrené. Keď po mne nič iné nezostane ako to, že som vyčistil rezort, budem to považovať za splnenú misiu,“ uviedol na krátkom brífingu pred budovou prokuratúry v Pezinku minister.

Forenzný audit sa zameral na cielenú vzorku podozrivých prípadov. Vychádzalo sa z objemu projektov vo výške jednej miliardy eur. Vzorka bola podľa ministra zacielená na objem zdrojov 50 miliónov eur.

„Keďže tá vzorka bola cielená na podozrivé prípady, až v 60-tich percentách bolo vykázané podozrenie na korupčné správanie. Boli napríklad zistené fakturácie od sprostredkovateľov zhodou okolností niekoľko dní pred samotným rozhodnutím PPA o udelení podpory,“ hovorí Samuel Vlčan.

Podľa ministra boli súčasťou auditu aj zistenia prepojenia rôznych osôb tak z ministerstva, ako aj z PPA, na bývalých zamestnancov, rôznych predajcov techniky a rôznych sprostredkovateľov.

„Aj na základe výsledkov forenzného auditu bola viac ako jedna tretina zamestnancov PPA  vymenená. Boli tam dôvody konfliktu záujmov a nedodržiavania vnútorných predpisov,“ povedal minister.

Zistenia audítorskej spoločnosti PwC, ktorá forenzný audit realizovala, minister po roku od skončenia auditu, odovzdal na posúdenie prokuratúry. Minister dnes na tlačovom brífingu uviedol aj to, že presadenie forenzného auditu nebolo jednoduché.

„Problémom bolo, že vtedajší pán minister odišiel z ministerstva vtedy, keď bolo potrebné podpísať zmluvu. Rovnako sa v budove nenachádzal ani prvý štátny tajomník. Ja z pozície druhého štátneho tajomníka som zobral plnomocenstvo z trezoru a podpísal som forenzný audit. Jeho výsledky boli kľúčové pre ozdravenie PPA a udelenie plnej akreditácie. Bez výsledkov forenzného auditu by nebolo možné udeliť PPA trvalú akreditáciu,“ informoval dnes minister.

Krátenie projektových podpôr vo výške 25 percent zo strany Európskej komisie však stále trvá. PPA z toho dôvodu stále nevypláca finančné prostriedky za realizované projekty. Pritom ešte v októbri minister so šéfom PPA sľubovali, že vyplatenie zadržaných prostriedkov bude možné do konca roka 2021. Minister teraz dúfa, že k prehodnoteniu výšky krátenia zo strany Európskej komisie dôjde čo najskôr.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Johnny
Johnny
23. február 2022 8:31

tentokrát patrí autorovi článku pochvala. Konečne to niekto napísal, že ide o krátenie prostriedkov na projekty. Žiaľ v tomto štáte majú veľké média laici ale často aj odborne informovanejšia verejnosť (ale aj /nielen protestujúci farmári) veľký problém rozlišovať medzi projektovými a priamymi podporami a úplne najradšej a nesprávne používajú pojem… Celý komentár »

Cyril Ševčík
Cyril Ševčík
25. február 2022 20:55

A kedy sa vymení minister?
A bude na mieste človek ktorý vie čo skutočne poľnohospodastvo potrebuje!!!
Ma to byt manažér, predseda z poľnopodniku!
A nie poľnohospodársky analfabeti a ľudia našich ľudí.