Milan Jurky: Zažili sme prelom aj sklamanie
Rok 2020 bol prelomový z pohľadu boja s korupciou a odkrývania káuz, na ktoré farmári poukazovali už dávno. Napriek tomu sa nenaplnili mnohé očakávania mladých farmárov. Aj takto hodnotí rok 2020 v rozhovore, pre poľnoinfo.sk, predseda Združenia mladých farmárov ASYF, Milan Jurky.
Ako hodnotíte uplynulý rok v sektore poľnohospodárstva?
Uplynulý rok hodnotíme ako prelomový rok očisty. Keď sme v roku 2018 podporili traktorové protesty, ani sme netušili, že kauzy, na ktoré farmári poukazujú, môžu mať až taký veľký dosah. Všetci si živo pamätáme ťažké príbehy, o ktorých nám rozprávali farmári na Tyršovom nábreží v Bratislave. Ani sme netušili, aký rozmer budú mať kauzy, na ktoré poukazujú. Ani v najhoršom sne by sme si nemysleli, že z odčerpávania rozpočtu určeného pre farmárov môže mať profit až tak veľká skupina ľudí, ako vypovedá kauza Dobytkár. Je potrebné vo vyšetrovaniach pokračovať do úspešného konca a maximálne obmedziť tie skupiny, ktoré parazitujú na prostriedkoch tak potrebných pre poľnohospodárov.
Aké ďalšie kroky a opatrenia, ktoré sa udiali v roku 2020, hodnotíte pozitívne?
Ako veľmi pozitívny krok vnímame zvládnutie tohtoročnej kampane v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Napriek viacerým personálnym zmenám na poste generálneho riaditeľa, ako aj na ostatných pozíciách, PPA vydala rozhodnutia k priamym platbám a k zelenej nafte včas a s lepšími výsledkami, ako po minulé roky.
Čo možno najviac oceňujete v uplynulom roku v rámci diania v sektore?
Ako pozitívne vnímame kroky ministerstva, že sa rozhodlo priamo bojovať s korupciou aj v tých najvyšších kruhoch, o čom svedčia viaceré personálne zmeny. Združenie mladých farmárov oceňuje tiež pracovitosť ľudí v sektore, ktorá je značná aj napriek koronakríze, aj napriek výpadkom, čo sa týka práce. Práve v tomto zložitom období poľnohospodári ukázali ochotu, chuť a tiež silu, že dokážu pracovať aj napriek ťažkým podmienkam. Za to im patrí vďaka.
Nové vedenie ministerstva deklaruje podporu mladým farmárom, cítia ju aj v praxi?
Vďaka volebnému roku sa platba na mladého farmára zvýšila takmer na maximum. To je zatiaľ jediná hmatateľná podpora. Novému vedeniu ministerstva pôdohospodárstva sme predstavili dôležité bariéry, ktoré vnímajú mladí farmári. Tou najdôležitejšou je prístup k pôde. Preto sú potrebné viaceré legislatívne kroky. Niektoré sa už začali, napríklad Zákon o pozemkových úpravách 330/1991. Tu sme žiadali odstránenie prednostného práva na uzatvorenie zmlúv na nové pozemky po pozemkových úpravách. Taktiež sme boli účastní na najdôležitejšom zákone, ktorým vieme uľahčiť prístup k pôde, a to Zákone o nájme poľnohospodárskych pozemkov 504/2003. Navrhované znenie ministerstva už obsahuje odstránenie skrytej automatickej obnovy, zrušenie prednostného práva a zníženie maximálnej doby nájmu. Veríme, že tieto základné legislatívne úpravy čo najskôr prejdú celým procesom a výsledky pocítime čo najskôr.
Ktoré kroky z vášho pohľadu neboli správne, prípadne ich hodnotíte ako neprospešné pre sektor, resp. pre mladých farmárov?
Z nášho pohľadu ako nesprávny postoj vnímame nízku účasť ministerstva pôdohospodárstva na odborných diskusiách, ako aj nedostatočnú komunikáciu pripravovaných reforiem. Práve nedostatok informácií spôsobuje nervozitu a farmári sú v neistote.
Mali ste ako mladí farmári, ako združenie, nejaké očakávania od roku 2020 o ktorých môžete povedať, že sa nenaplnili?
Našich očakávaní, ktoré sa nenaplnili, bolo viacero. Očakávali sme, že reformy, ku ktorým sa vláda zaviazala v programovom vyhlásení vlády, naberú rýchlejšie a efektívnejšie tempo. Taktiež takto môžeme hodnotiť nízku podporu práve v súvislosti s koronakrízou, kde poľnohospodári v ostatných členských štátoch boli podporení špeciálnou vnútroštátnou podporou. Ďalšie očakávanie, ktoré sa nenaplnilo, je aj predstavený reformný plán obnovy, ktorý by pomohol vrátiť poľnohospodárstvu vážnosť v podobe zdravého a živého vidieka. Je veľmi smutné, že politici stále agrosektor podceňujú a postačí im, že Slovensko je montážnou dielňou Európy! Pritom zdravý vidiek má potenciál obnoviť našu krajinu k trvalo udržateľným cieľom.
Aké sú očakávania Združenia mladých farmárov ASYF v roku 2021?
Očakávame, že programové vyhlásenie vlády neostane len na papieri, ale čo najskôr ho uvidíme v reálnych nástrojoch. Už v roku 2021 sa končí časť nájomných zmlúv so Slovenským pozemkovým fondom, preto očakávame, že mladí, malí a rodinní farmári budú mať rovnakú šancu si prenajímať pozemky v správe štátu.
Aké kroky by mal štát určite v roku 2021 z vášho pohľadu nevyhnutne podniknúť a prečo?
Podľa nášho názoru, štát by mal jasne komunikovať svoje plány do budúcnosti, ktoré by mali byť jasné a pre každého zreteľné.
Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021
Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.
Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou
Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.
Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.
panJurky čoho sa bojite už vas NAKA po kritickom vyjadreni nenavštivi ani danovy alebo vam vyhovuje tento stav nečinnosti prečo jasne nedefinujete nedostatky predlženie zmluv z agrobaronmi 500 000 stropovanie k ničomu 50 tisic podpora pre mladeho farmara z obmedzeniami ktore su zle nastavene kde EUnavrhuje 100000 eur pozemkove upravy… Celý komentár »