Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Mierny pokles cien pšenice sme zaznamenali aj na Slovensku

Mierny pokles cien pšenice sme zaznamenali aj na Slovensku
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Včera (5. októbra) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku, podľa CBV, s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Ceny potravinárskej pšenice triedy E klesli prvýkrát od júna tohto roku. V súčasnosti dosahujú vo všetkých regiónoch Slovenska 185 eur za tonu a CBV predpokladá, že by do konca roka nemalo prísť k väčším výkyvom. Aktuálny pokles cien je ale istým spôsobom prekvapením, keďže odhad z pred dvoch týždňov hovoril o ďalšom náraste cien.

Pokles cien pri kŕmnej pšenici oproti stavu z pred dvoch týždňov je približne 3 eurá za tonu. Ako ale predpokladá CBV, ide o dočasný stav. Už o dva týždne, by mala hodnota, za ktorú poľnohospodári speňažujú túto komoditu, znova rásť.

Pokiaľ takmer pred rokom dosahovali ceny kŕmnej kukurice približne 99 eur za tonu, od začiatku roku sledujeme významný nárast cien. V súčasnosti dosahuje cena 165 eur za tonu a koniec roka by mala uzatvárať na hodnote 172,5 eur za tonu.

Ceny repky sa vrátili na svoju úroveň zo začiatku mesiace september. V súčasnosti túto olejninu zhodnotíte na celom Slovensku od 356 – 365 eur za tonu. Najnižšia cena je na západnom a najvyššia na strednom Slovensku. Cenový burzový výbor predpokladá, že ceny repky by aj napriek súčasnému poklesu mali začať rásť.

Aktuálna cena 334 eur za tonu slnečnice je približne o 13 eur vyššia, ako tá z pred dvoch týždňov, a aj v najbližšom období sa počíta s rastom cien. Tá by mala v závere roka dosiahnuť viac ako 345 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments