Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Matečná: O odvolaní šéfky SPF zatiaľ neuvažujem

Matečná: O odvolaní šéfky SPF zatiaľ neuvažujem
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) zatiaľ neuvažuje o odvolaní novovymenovanej šéfky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Adriany Šklíbovej, ktorú v utorok (13.6.) kritizovalo opozičné hnutie OĽaNO.

“Zatiaľ určite nie. Ak bude možnosť, tak sa vyjadrí pani doktorka Šklíbová. Mne jej vysvetlenia stačili,” odpovedala dnes Matečná na otázku novinárov, či zvažuje odvolanie šéfky SPF.

Poslanci Národnej rady (NR) SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) Veronika Remišová a Martin Fecko uviedli 13. júna, že šéfka SPF Adriana Šklíbová by mala byť odvolaná z funkcie. Poslanci kvôli Šklíbovej navrhujú mimoriadne rokovanie parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktorý by mal rokovať pravdepodobne ešte tento týždeň.

“JUDr. Šklíbová bola konateľkou firmy, ktorú vyšetroval Európsky úrad boja proti podvodom (OLAF). Bratislavská firma Gestus Investment dostala z eurofondov dotáciu 1,2 milióna eur. OLAF začal tento prípad vyšetrovať pre podozrenie z podvodu a Slovensku odporučil, aby si prostriedky vymáhalo naspäť. JUDr. Šklíbová figurovala v ďalších troch firmách, ktoré mali fotovoltické elektrárne, na ktoré sa skladáme my všetci vo faktúrach za elektrinu,” priblížila Remišová.

Iná firma Adriany Šklíbovej s názvom Gestus podľa Remišovej vyhrala verejné obstarávanie za 358.000 eur na vzdelávanie nezamestnaných v jednom zo sociálnych podnikov bývalej ministerky práce Viery Tomanovej.

“Ide o sociálny podnik Arvik. V súťaži predložila ponuku len jej firma, podľa informácií z médií bola spolužiačkou riaditeľa tohto sociálneho podniku. Firma Gestus skončila na známom cintoríne firiem v Modre, kde je ‘pochovaná’ aj firma premiérovho brata Ladislava Fica,” upozornila Remišová s tým, že Adriana Šklíbová je dcérou exposlanca NR SR za SDKÚ-DS Jána Patakyho.

Šklíbová je novou generálnou riaditeľkou SPF na návrh MPRV SR od 7. júna 2017. Vláda zároveň 7. júna zobrala na vedomie vzdanie sa funkcie doterajšieho generálneho riaditeľa SPF Dušana Hačka k 5. júnu 2017.

SPF je právnickou osobou, ktorá spravuje vymedzené poľnohospodárske a lesné nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu. Môže najmä bezodplatne prevádzať nehnuteľnosti z vlastníctva štátu do vlastníctva reštituentov na účely reštitučných náhrad, odplatne prevádzať majetok na účely privatizácie, predávať pozemky a poskytovať náhradné pozemky na účely usporiadania vlastníctva v zriadených záhradkárskych osadách, ako aj prenajímať nehnuteľnosti.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments