Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Matečná: Živočíšna výroba napomáha udržiavať kultúru krajiny

Matečná: Živočíšna výroba napomáha udržiavať kultúru krajiny
insert_photofacebook Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Viac ako 80 ministrov poľnohospodárstva z celého sveta rokovalo v sobotu na konferencii Global Forum svetového potravinového veľtrhu Internationale Grüne Woche o význame živočíšnej výroby pre krajinu a potravinovú bezpečnosť sveta. Na rokovaniach sa zúčastnila aj Gabriela Matečná (nominantka SNS), podpredsedníčka vlády a šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Informoval o tom hovorca MPRV SR Vladimír Machalík.

 „Význam živočíšnej výroby a chovu zvierat spočíva nielen v potravinovej bezpečnosti, ale aj v stabilizovaní úrodnosti pôdy, krajinotvorbe a udržiavaní zamestnanosti na vidieku. Či už ide o stáda oviec v ťažko prístupných terénoch pre techniku, prácu ťažných koní v lesnom hospodárstve, ale aj o prácu včiel pri opeľovaní rastlín a výrobe medu. Živočíšna výroba napomáha udržiavať kultúru krajiny, ktorá slúži aj pre oddych a rekreáciu,“ uviedla Matečná.

Prvá slovenská vicepremiérka z rezortu pôdohospodárstva v histórii krajiny podľa Machalíka zdôraznila dôležitosť živočíšnej výroby, ako aj fakt, že si vyžaduje viacero náležitostí, ako je udržiavanie dobrých životných podmienok zvierat, dodržiavanie vysokých výrobných kvalitatívnych štandardov, produkciu kvalitných krmovín a krmív, ale aj ekologický prístup k chovu hospodárskych zvierat. 

Hospodárske zvieratá dokážu spracovať rastlinné energetické a bielkovinové zdroje s nízkou hodnotou na vysokohodnotné potraviny. Nepredajné krmoviny sa tak zmenia na predajné produkty. Podporuje sa tým úrodnosť pôdy prostredníctvom striedania plodín, zaradením krmovín do osevného postupu a produkciou hospodárskych hnojív. 

„Chov hospodárskych zvierat je najvýznamnejším odvetvím poľnohospodárstva zabezpečujúci výrobu dôležitých potravín. Zastáva tak nenahraditeľnú úlohu vo výžive ľudí. Produkty a potraviny živočíšneho pôvodu pritom zabezpečujú polovicu spotreby bielkovín obyvateľov Slovenska a približne 50 % tržieb poľnohospodárskej výroby,“ podotkla vicepremiérka SR.

Avšak chov hospodárskych zvierat na Slovensku za viac ako dve dekády aj z dôvodu nekompetentných rozhodnutí a podceňovania tohto sektora predchádzajúcimi vládami výrazne klesol. Z viac ako 900.000 jedincov hovädzieho dobytka v roku 1993 zostalo v súčasnosti len niečo vyše 400.000. Počet ošípaných sa za uplynulé dve dekády znížil dokonca až o dve tretiny, z 1,8 milióna jedincov v roku 1993 na aktuálnych 585.000. 

 Agrorezort preto upozorňuje, že poľnohospodárstvo je potrebné brať vážne, lebo je organickou súčasťou slovenského vidieka, má svoje špecifiká a bez podpory štátu nie je možné zabezpečiť jeho rozvoj a stabilitu.

„Každá vláda Slovenska si musí uvedomiť, že bez potravín a starostlivosti o vidiek jednoducho rozvíjať zdravú a krásnu krajinu nejde. Aj preto pripravujeme tento rok pre našich poľnohospodárov opatrenie vo forme tzv. zelenej nafty, ktoré im pomôže stabilizovať aj živočíšnu výrobu,“ zdôraznila Matečná.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: facebook Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Farmarka
Farmarka
22. január 2018 7:12

A preto treba dotovať veľké podniky, ktoré nechávajú zvieratá skapať, lebo poistka je viac, ako ekodotácia…

Farmer
Farmer
22. január 2018 8:14

Nie, moja… Treba podporiť chovateľa dvoch kravičiek, ktorý potom z ich produkcie naplní pulty obchodov celého Slovenska…

Ludo
Ludo
22. január 2018 8:33

no nejako tu podporujeme 25 rokov tých veľkých a vidíme aký je výsledok. Nemusia sa podporovať vyššími príspevkami veľkých ani malých – stačilo by aby sme mali rovnaké podmienky

Farmer
Farmer
22. január 2018 8:43

S tým súhlasím. Hlavne sa podpora musí urobiť s rozumom a s pohľadom ďaleko za horizont jedného obdobia PRV. Samozrejme že na Slovensku nemôžu byť iba malí, alebo iba veľkí. V konečnom dôsledku ide o cieľ, ktorým je (dúfam) lepšie využitie potenciálu produkcie potravín na Slovensku.

agrisato
agrisato
22. január 2018 9:53

Súhlasím s Farmerom !

Jozef Bulla
Jozef Bulla
22. január 2018 11:23

Slovensko je len jedno. Ani malé,ani veľké . Verím,že aj tento drobný krok môže uchovať nádej na konsenzus a vrátenie dôstojnosti slovenskej živočíšnej výrobe ,ktorá bola v dejinnej minulosti (žiaľ okrem pár rokov minulých) tým „ťažkým priemyslom“ ťahajúcim slovenské poľnohospodárstvo dopredu . O spolukultúre s vidiekom ani nediskutujem. Viď Rakúsko.… Celý komentár »