Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

Marcové pero: Čerstvé vetry na nových KIDoch nečakajte

Tri mesiace sa mi darilo dodržiavať termín zverejňovania mojich úvah na deň presne. Aktuálny mesačný súhrn zo Zlovičovej ale mešká niekoľko dní. Dôvody sú v náročnosti predchádzajúceho mesiaca. Najskôr som kompletne urazil pôvodnú špajzu, potom v rámci KIDov (krajské informačné dni) celú plejádu mojich predchodcov a nakoniec som urobil dobrý skutok a vzal na milosť organizáciu, ktorú som predtým potopil.

Nepodarilo sa mi to ale úplne, síce ako splnomocnenec pre hydinu som ju začal okamžite po mojom nastúpení spochybňovať. Zle jazyky tvrdia, že som mal záujem prihrať jej činnosti pod iné krídla. To ale zlyhalo na byrokracii Európskej únie, ktorá vraj nedokáže tak promptne reagovať a akceptovať novú – súkromnú organizáciu. A vysvetliť poľnohospodárom, že rok budú žiť len z mojich KIDov a bez peňazí, na to veru guráž nemám.

Všetko teda zostáva pri starom a moje stretnutia s poľnohospodármi sú len príjemným spestrením jarných dní. Roľníci sa na nich napríklad dozvedia, že v minulosti čo rok, to nový splnomocnenec a čo nový splnomocnenec, to katastrofa. Dokonca rad mojich predchodcov je tak dlhý, že som sa rozhodol udeliť titul „agrárny expert – mezőgazdasági szakértő” každému, kto vymenuje aspoň štyroch mojich predchodcov. Agrárny expert je ale len ten, kto ich vymenuje, nie ten, kto s nimi náhodou čokoľvek mal.

Na každého takého mám potom ťažké srdce a ten si pod sebou pomaly píli konár. Veľmi dobre o tom vedia aj v pôvodnej špajzi, kde majú od môjho nástupu čím ďalej viac pilín. A zametať takúto organizáciu? Načo. S mojim požehnaním sme založili novú, v ktorej zavejú čerstvé vetry a v ktorých budem pánom ich smeru ja. Na druhej strane, ale istý klasik tvrdí: zo starej ….. (doplň: zadnice), nové vetry nezadujú.

I keď ja teraz napríklad púšťam také … (doplň: pravdy), ktoré mi vyhovujú. Napríklad, že saldo zahraničného obchodu s agrokomoditami sa za mojich predchodcov – za štyri roky, zdvojnásobilo a dosiahlo jednu miliardu. Pritom napríklad v roku 2005, v posledný celý rok môjho vedenia Zlovičovej, dosiahlo saldo 710 miliónov eur (21,5 miliardy korún). A prehlbovať sa začalo už vtedy, keď sme nastavili sektor na agroenvironment. Vlastne v tom období, keď sme tak, ako dnešné dni chodili s mojim nemeckým kolegom Izbou po regiónoch a poľnohospodárom tvrdili, že robiť nemusia nič a peniažky sa budú len tak sypať. A niektorým sa aj sypú, len tá potravinová bezpečnosť nám kríva.

Autor článku: Za splnomocnenca pre hydinu spísal Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
3. apríl 2011 20:51

Opäť veľmi výstižné! Zostáva len veriť, že tých pilín pribúda aj na Dobrovičovej (pardón Zlovičovej) a ten konár praskne čo najskôr. Všetci vieme v akom stave sa slovenské poľnohospodárstvo nachádza. Očakávali sme preto, že KID-y nás niekam posunú. Bohužiaľ sú tieto stretnutia iba v znamení kydov a okydávania.