Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

Lykožrútová kalamita naberá na rozlohe, napadnutých je 15.000 ha lesa

Lykožrútová kalamita naberá na rozlohe, napadnutých je 15.000 ha lesa
insert_photoMPRV SR

Čiernobalocké lesy, ktoré boli vždy pýchou horehronského regiónu, sú v kritickom stave. Územie s rozlohou približne 15.000 hektárov čelí podkôrnikovej kalamite. Po sanácii územia reálne zostane asi tisíc hektárov súvislých holín. Konštatoval to v pondelok vo Vydrovskej doline v Čiernom Balogu generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor Menyhart.

“V súčasnosti sme na stave 500.000 kubíkov kalamitného dreva, s tým, že na tento rok je úplne reálne, že to možno pôjde až k miliónu kubíkov. Jediný účinný a efektívny spôsob boja proti lykožrútovej kalamite je vyťaženie suchého alebo napadnutého dreva, ktoré treba v čo najrýchlejšom čase dostať von z lesa. Potom môžeme pristúpiť k jeho obnove, revitalizácii,” zdôraznil Menyhart.

Podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richarda Takáča (Smer-SD) sa jeho rezort s roky neriešenou kalamitou na Horehroní začal okamžite zaoberať.

“Ešte v roku 2021 bol počiatočný stav okolo 64.000 kubíkov kalamity, z roka na rok sa situácia zhoršovala. Predchádzajúce vlády však za 3,5 roka situáciu neriešili, až sme sa dostali do aktuálneho stavu. Pokiaľ nedôjde k rýchlym riešeniam, v ohrození je zhruba desať miliónov kubíkov porastov v tejto lokalite,” upozornil Takáč.

V súvislosti s riešením tejto situácie minister uviedol, že prostredníctvom Lesov SR budú musieť zvýšiť kapacity na ťažbu v tomto regióne a obrátiť sa aj na externých dodávateľov, aby vedeli v čo najrýchlejšom čase spracovať kalamitu.

“Keďže dôjde k povestným holinám, v tejto časti budeme musieť kontinuálne popri sanácii územia riešiť aj vodozádržné a protipovodňové projekty. Na jednej strane bude prebiehať intenzívna ťažba a popri tom budeme robiť opatrenia v súvislosti s vodnými zdrojmi a zadržiavaním vody v krajine,” dodal Takáč.

Zvýšená ťažba a presun kamiónov s drevom výrazne poznačí miestne cesty v okolí. Podľa ministra s dotknutými obcami a Banskobystrickým samosprávnym krajom budú hľadať možnosti kompenzácií. Kritickou situáciou by sa mala zaoberať aj vláda, avizoval Takáč.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: MPRV SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
16. marec 2024 0:18

Teraz by mali zelený priznať svoju vinu na tom.Príroda si sama pomôže. Tak nech vystúpia a zaplatiaškody svojím počínaním spôsobené.Ich teórie neplatia na územiach kde lesy sú hospodársky využívané.