Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Lukáš Hríbik: Žiadateľom sa zmenili podmienky v čase, keď už nemajú možnosť sa im prispôsobiť

Lukáš Hríbik: Žiadateľom sa zmenili podmienky v čase, keď už nemajú možnosť sa im prispôsobiť
insert_photoautor

Napriek niekoľkým výzvam Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), že sa blíži termín na podávanie jednotných žiadostí a že si poľnohospodári nemajú nechávať ich podávanie na poslednú chvíľu, PPA zverejnila aktuálny register LPIS pre región Podunajskej nížiny až v piatok 3. mája poobede. Stalo sa to po jeden a pol dňovej odstávke systému GSAA, cez ktorý sa elektronicky kreslia a podávajú mapy plôch obhospodarovaných žiadateľom ako aj k nim prislúchajúce deklarácie o plodinách a žiadaných podporách. Pritom register LPIS je nevyhnutný podklad pre spracovanie žiadosti.

Žiadatelia v tomto regióne majú na prípravu žiadosti iba 7 pracovných dní, čo je násobne menej ako v minulých rokoch. Táto skutočnosť však má zrejme podstatný vplyv na ďalší významný problém posledných dní. Od pondelka je systém GSAA výrazne spomalený, častokrát úplne nefunkčný.

Problémy sú aj s prepojením GSAA so systémami tzv. integrátorov (spoločnosti poskytujúce farmárom informačné systémy pre vedenie agronomickej evidencie). Kresliť užívané plochy v GSAA je momentálne prakticky nemožné. Tieto problémy pretrvávajú (o niečo menšej miere) aj počas večerných hodín. Rovnako to bolo aj počas sviatku 8. mája. Lepšia situácie je iba v čase od 0:00 do 6:00. Ak to takto bude pretrvávať ďalej, je veľké riziko, že viacero poľnohospodárov nestihne spracovať žiadosť včas, prípadne kvalita a presnosť žiadostí bude nízka.

Zároveň, ako sme už pred časom písali v inom článku, tohtoročná aktualizácia registra LPIS obsahuje množstvo nepredvídateľných zmien najmä v podobe rozdeľovania väčších dielov na menšie, ktoré majú vplyv na určenie povinností farmára pri plnení celofarmovej ekoschémy. Tieto podmienky treba plniť od 1. apríla (zákaz agrotechnických operácií v úhoroch) resp. do 30. apríla (vytvorenie biopásov a osiatie zmesí pre opeľovače). Žiadateľom sa zmenili podmienky v čase, keď už nemajú možnosť sa im prispôsobiť. Zmeny v registri LPIS je možné PPA namietať, ale vzhľadom na neskoré zverejnenie už na to nie je čas.

Autor článku: Lukáš Hríbik - Agro evidencia s. r. o.
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Tóno
Tóno
10. máj 2024 14:06

Pán Hríbik, napísali ste to tak zrozumiteľne, že stavu, v akom sa nachádzame už neporozumie len ten, kto porozumieť nechce. Po vašom článku sa môžeme rozlúčiť so zálohovými platbami, ako nám ich stále “niekto” sľubuje.