Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z ekonomiky

Liehovarníci obviňujú vinárov z klamstva

Lacné dovážané vína, ktoré zaplavujú slovenský trh, dramaticky znižujú domácu spotrebu liehovín a v konečnom dôsledku aj výber príslušnej spotrebnej dane. V stanovisku pre médiá to tvrdí Asociácia platiteľov spotrebnej dane z liehu a liehovín.

“Upozorňujeme na to už roky. Spotrebná daň z liehovín sa za posledné roky niekoľkokrát zvýšila – celkovo o 250 eur na hektoliter. Podľa zistenia Inštitútu finančnej politiky klesol medziročne výber spotrebnej dane z liehovín o 28 %. Ak by sa mala daň z liehovín ešte zvýšiť, a naopak daň z vína nezaviesť, tieto nožnice sa logicky ešte zväčšia,” upozornil viceprezident asociácie Róbert Spišák.

Vinárom sa podľa neho úspešne darí šíriť nepravdivé informácie o tom, že v rámci Európskej únie (EÚ) nie sú spotrebné dane na tiché vína.

“Nie je to pravda, dokonca aj vinárska veľmoc Francúzsko ich má,”
pripomenul Spišák.

Návrh Ministerstva financií na jednotnú spotrebnú daň z alkoholických nápojov, ktorou by sa malo zdaniť aj víno, je podľa neho pokusom zaviesť poriadok, spravodlivosť a nastaviť pravidlá pre férovú súťaž na trhu. Fakt, že návrh zákona je terčom cielenej kampane vinárov a najmä veľkých dovozcov vína vníma asociácia ako potvrdenie faktu, že návrh zákona šliapol do osieho hniezda.

“Treba si uvedomiť, že neexistencia spotrebnej dane ako taká je základom pre neporiadok v daniach a pomôckou pre daňové úniky na DPH a dani z príjmu. Nie náhodou sa vinári sťažujú, že by museli zaviesť kalibrované nádoby a zvýšiť náklady na evidenciu a presnosť účtovníctva. Z toho sa dá vyvodiť, že dnes tam poriadok nie je a z toho zase odvodiť otázka, ako a podľa čoho platia DPH, alebo daň z príjmu,” dodal Spišák.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments