Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z ekonomiky

Lesy SR robia opatrenia smerujúce k revitalizácii ekonomiky podniku

Lesy SR robia opatrenia smerujúce k revitalizácii ekonomiky podniku
insert_photolesy.sk

Turčianske Teplice 3. novembra (TASR) – Štátny podnik Lesy SR pripravil celý komplex operatívnych, strednodobých i dlhodobejších opatrení, ktoré smerujú k revitalizácii ekonomiky poznačenej okrem iného aj hypotekárnou krízou v USA s dopadom na európsky trh s drevom a surovými drevenými produktmi. Prepustenie pôvodne uvažovaného počtu 590, prevažne technicko-hospodárskych pracovníkov, bolo jedným z týchto opatrení, vysvetlil na včerajšej tlačovej konferencii v Turčianskych Tepliciach generálny riaditeľ podniku Jozef Minďáš po stretnutí riaditeľov odštepných lesných závodov s ministrom pôdohospodárstva SR Stanislavom Becíkom.

Návrh na uvoľňovanie pracovníkov bol najviac medializovaný. Riaditeľ uviedol, že počas uplynulého mesiaca hľadali možnosti ako eliminovať finančnú stratu približne 400 miliónov Sk (13,278 milióna eur), ktorú v tomto roku Lesom SR spôsobil dlhodobý pokles cien dreva. Napokon padlo rozhodnutie uvoľniť iba pracovníkov v dôchodkovom veku. Prepustenie pôvodne uvažovaného počtu pracovníkov by znamenalo, že plnenie výrobných úloh by zostávajúci pracovníci museli zabezpečovať v nadčasoch.

Situácia v podniku je podľa Minďáša aj napriek ekonomickým problémom taká, že plánovaný hospodársky výsledok v tomto roku vo výške 211 miliónov Sk (7,004 milióna eur) naplnia. Pritom 200 miliónov Sk (6,639 milióna eur) podnik preddavkovým spôsobom ku koncu októbra odvádza do štátnej pokladnice. Ekonomická situácia by sa nemala výrazne zmeniť ani v investíciách, hoci si nebudú môcť dovoliť investovať toľko ako v minulých troch rokoch. Ak sa situácia na trhu s drevom už radikálnejšie nezmení, predpokladajú, že v budúcom roku budú môcť do stavieb a strojov vložiť okolo 300 miliónov Sk (9,958 milióna eur), konštatoval Minďáš.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: lesy.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments