Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Lenartovce: Zrná pšenice sú pre sucho malé

Lenartovce: Zrná pšenice sú pre sucho malé
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zber obilia sa naplno rozbehol už aj na juhu stredného Slovenska. Vysoké denné teploty urýchlili začiatok žatvy aj v spoločnosti s r. o. AGR v Lenartovciach v okrese Rimavská Sobota.Ako povedal riaditeľ podniku Július Kurčík, nedostatok zrážok sa podpísal pod zníženú úrodu. Klasov je menej ako obvykle a zrná sú pomerne malé.

V Lenartovciach zatiaľ pozbierali úrodu na ploche 50 hektárov (ha). Výnosy sa doteraz pohybujú na hranici 3,5 tony na hektár. “Sú to len prvé odhady a o skutočných výnosoch ešte nemôžeme hovoriť. Zatiaľ vidíme, že v potravinárskej pšenici sú zrná malé a cez sitá prepadáva až 30 % obilia, čo ide automaticky do druhej triedy. Ešte nepoznáme kvalitatívne hodnoty, ale som presvedčený, že dokážeme vybrať aj potravinársku pšenicu v požadovanej kvalite,” povedal Kurčík.

Na poliach spoločnosti AGR čaká na zber 500 ha pšenice a po 100 ha raže a ovsa. Celú plochu zozbierajú vlastnou mechanizáciou v priebehu dvoch týždňov. “Pracujeme na dve zmeny. Tri kombajny najskôr obilie pokosia. Nákladnými autami zvážame úrodu na triediacu linku. Ďalšie mechanizmy v poli zbierajú a lisujú slamu. Hneď za nimi idú traktory, ktoré robia podmietku, teda plytkú orbu na zaoranie zvyškov obilia,” dodal riaditeľ spoločnosti AGR v Lenartovciach.

Žltú farbu obilia strieda na poliach zelená, kde rastie kukurica a sója. Aj tieto plodiny trpia nedostatkom vody, pretože v okrese Rimavská Sobota chýba oproti dlhodobému priemeru už vyše 500 milimetrov zrážok. Odhad úrody pri kukurici a sóji ešte nie je možný, pretože obom plodinám by prípadné dažde mohli ešte výrazne pomôcť.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments