Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Kukurica v máji. Cenu ovplyvnilo sucho v Číne

Kukurica v máji. Cenu ovplyvnilo sucho v Číne
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Máj bol pre kukuricu na svetových burzách mesiacom rastu. Burza CBOT Chicago vzrástla pre májové termíny obchodovania o 4 percentá, pre júlové zaznamenala celomesačný rast o približne 3,2 percenta. Budapeštianska burza BÉT zaznamenala najvyšší rast za posledné obdobie a to o 10 percent v reálnej mene. Cena kukurice na burze EURONEXT sa ku koncu mesiaca priblížila hranici 150€ za tonu, čo je cena najvyššia od začiatku roka. V priebehu celého mesiaca posilnila o zhruba 4 percentá.

Prognózy IGC navýšili v mesiaci máj hodnoty globálnej produkcie kukurice pre rok 2010-11 na rekordných 822 mil. ton. Toto navýšenie bolo spôsobené rýchlo prebiehajúcim výsevom tejto komodity hlavne v USA. Podobne ako produkcia, zvýšila sa podľa IGC aj spotreba a to hlavne z dôvodu využitia kukurice na kŕmne účely a výrobu bioetanolu.

Dôvodom rastu je nákup americkej kukurice zo strany Číny, ktorá už niekoľko mesiacov ovplyvňuje svojim importom cenu. Z dôvodu sucha sú podmienky v Číne obmedzené a aj preto navyšuje dovážané množstvá.

Naopak Európu sužovali v máji extrémne zrážky a povodne. Tu sa podľa všetkého hlavne v krajinách zasiahnutých povodňami prejaví faktor, ktorý ako jeden z mnohých veľmi dôležitých a hlavne nepredvídateľných, ovplyvňuje v značnej miere cenu kukurice. Tá je podľa odborníkov oveľa viac a trvalejšie poškodená vplyvom dlhodobého vlhka ako pšenica. Straty a škody sa ešte nedajú určiť, prognózy sú ale v niektorých regiónoch hrozivé a stav tejto plodiny je zlý. Kukurica ako aj slnečnica totiž nemajú radi chladné a vlhké počasie a hrozí im vyhynutie. Vlhko, burina, škodcovia a rôzne ochorenia to sú ďalšie faktory, ktoré môžu po zlepšení počasia nepriaznivo ohrozovať jej vývoj. Poľnohospodárska technika nebude môcť ihneď vyjsť na polia a teda rastliny, ktoré sa zachránia a prežijú, môžu byť zničené vplyvom iných sprievodných javov.

Cena kukurice pre nás a okolité krajiny sa začne formovať po zozbieraní informácií o poškodení porastov. V každom prípade, ako pri pšenici, dôjde k poklesu odhadov produkcie a následnej zmene podmienok predaja.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments