Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Kukurica – Pohľad na obchodovanie v 46. týždni

Kukurica – Pohľad na obchodovanie v 46. týždni
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Ceny kukurice boli na celosvetových trhoch ovplyvnené prognózou USDA, keď sa očakávaná produkcia pre kukuricu, kŕmne obilie a ryžu mierne upravila smerom nadol.

Môžeme povedať, že ceny kukurice tak na chicagskej, ako aj na európskych burzách, dlhšiu dobu prepadali vplyvom vysokých zásob z minulého roka a odhadom nadpriemernej produkcie odhadovanej v tomto roku. Najnovšie prognózy, ale ceny opäť zvýšili. Z toho dôvodu sa posledný týždeň dostali nad úroveň 100 € na oboch trhoch.

Situácia vo Francúzsku je pre kukuricu obzvlášť priaznivá. Francúzsky úrad France Agri Mer predpovedá pre rok 2009/2010 export kukurice do európskych krajín vo výške cca. 6,5 mil. ton, čo by bolo navýšenie oproti minulému roku o okolo 650.000 ton. Ide hlavne o export do Holandska a Španielska. Španielsko nakupuje kukuricu hlavne na výrobu bioetanolu. Vyšší dopyt spôsobil zvýšenie ceny a to konkrétne v prístavoch Atlantického oceánu, kde sa kukurica obchodovala za 132 € FOB Bordeaux, čo je cena tak vysoká, ako minulý rok.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments