Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Kukurica. Má podmienky na nárast cien, zatiaľ klesá

Kukurica. Má podmienky na nárast cien, zatiaľ klesá
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo

Poľnohospodárske komodity, medzi nimi aj kukurica, sa nemôžu od minulého týždňa spamätať zo šoku a pokračujú v poklese. Kukurica síce mierne posilňovala, týždenné maximá dosiahla na všetkých nami sledovaných burzách vo štvrtok, ale v piatok došlo hlavne na burze CBOT k jej výraznému poklesu, oproti začiatku mesiaca až o cca. 11 %.

Dôvodom poklesu ceny kukurice v piatok, bolo nepochybne vystúpenie prezidenta USA Baracka Obamu ohľadne regulácie finančných trhov, ktorá sa hneď prejavila na vývoji cien komodít. Obchodníci sa totiž obávajú zníženej aktivity na trhu.

Z ďalších faktorov, ktoré stoja za poklesom cien komodít je už spomínaný dolár, ktorý naďalej posilňuje voči euru a vo štvrtok sa dokonca pohyboval na úrovni 1,4064 dolára za euro. Vplyvom posilňujúceho dolára klesá cena ropy, čo samozrejme vplýva na cenu kukurice ako jednej z významných plodín na výrobu biopalív.

Podľa prognózy investičnej banky Goldman Sachs, z decembra minulého roku, by mala mať kukurica najvyšší potenciál na rast zo všetkých agrokomodít. Musí ale splniť nasledujúce podmienky: navýšenie spotreby kukurice pre výrobu etylalkoholu, nízky stav zásob a vyššie ceny energií. My budeme naďalej tieto faktory sledovať.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments