Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Kukurica 42 týždeň: Vývoj cien záleží od počasia

Kukurica 42 týždeň: Vývoj cien záleží od počasia
insert_photopoľnoinfo.sk

Správa USDA z 9.10.2009 sa zaoberá aj stavom zásob kukurice a jej produkciou v USA. Celková produkcia 330,67 mil. ton je oproti predchádzajúcej prognóze nárast o 1,625 mil. ton a oproti minulému roku nárast o 8 %.

Správa ďalej poukazuje aj na zvyšovanie hektárových úrod v USA. Stav zásob pre USA sa zvýšil o 939 000 ton, celosvetovo ale poklesol o 11 mil. ton oproti správe v minulom mesiaci.

Vplyvom správy ministerstva USDA, počasia a kurzu USD voči ostatným menám, sa v piatok kukurici na burze, oproti jej pomernému nárastu až na cca 104 € ( 12 – 14.10. ), opäť nedarilo. Spôsobilo to práve štvrtkové znehodnotenie, kedy za oslabovaním stáli špekulácie investorov, že suché a teplé počasie, ktoré má prevládať v oblasti stredozápadu USA, umožní urýchliť zber úrody.

Nepriaznivo na komoditu vplývalo aj posilňovanie USD. Meteorologický inštitút DTX Meteorlogix predpovedá na koniec októbra znova zvýšený počet zrážok, zníženie teplôt, ako aj snehové prehánky, takže je len na farmároch, ako toto dobré počasie využijú. Napriek korekciám z posledných dvoch dní /štvrtok, piatok/, si decembrový kontrakt pripísal celotýždenné zhodnotenie o 2,7%.

Francúzsko očakáva podľa domovského úradu pre poľnohospodárstvo France Agri Mer, produkciu kukurice pre hospodársky rok 2009/2010 okolo 15 mil. ton, čo spolu so zásobami cca. 2,3 mil. ton, dáva príležitosť nasýtiť okolité trhy. Týka sa to hlavne Talianska, kde sa očakáva nižšia úroda tejto komodity. Cena kukurice sa na parížskej burze sa v súčasnosti pohybuje v rozpätí od 119-123 €.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments