Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Krízový štáb SPPK chce pomôcť agropotravinárskemu komplexu

Krízový štáb SPPK chce pomôcť agropotravinárskemu komplexu
insert_photoilustračné foto poľnoinfo.sk - Milan Semančík, predseda SPPK

Bratislava 2. februára (TASR) – I keď v dôsledku neúrody na Slovensku a v okolitých krajinách klesli v poslednom štvrťroku minulého roka nákupné ceny potravinárskych zrnín v priemere o 33 až takmer 48 %, neprejavilo sa to na cenách potravín. Aj politika obchodných reťazcov spôsobila, že sa cenový prepad mnohých agrokomodít nepremietol do zníženia spotrebiteľských cien.

“Znižujú sa tržby z ťažiskových agropotravín a nové investície sú otázne. Agropotravinársky komplex SR sa vyznačuje mimoriadne nepriaznivým stavom,” konštatoval predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík na tlačovej konferencii.

Dnes prvýkrát zasadá krízový štáb komory, ktorý bude monitorovať vývoj agrosektora. Zostaví tiež analýzu dopadov odbytovej a finančnej krízy na komplex vrátane návrhu opatrení a predloží ju Rade pre hospodársku krízu.

“Odhady cien potravín komplikuje finančná kríza,” upozornil podpredseda SPPK Vladimír Volečko.

V roku 2008 medziročné zdraženie potravín dosiahlo v priemere 8 %, ale v prvom polroku 2009, keď bude doznievať cenový prepad zrnín, sa tlak na cenový rast potravín možno spomalí. Odborníci v roku 2009 však očakávajú zdražovanie potravín, ale rozchádzajú sa v odhadoch jeho tempa, podotkol Volečko. Nejednotnosť v odhadoch spôsobuje podľa neho otvorený vývoj mnohých činiteľov na agrosektor a tiež nepredvídateľné následky finančnej krízy.

Z prieskumu, ktorý SPPK v novembri na vzorke svojich 223 členov realizovala, vyplynulo, že 88,1 % respondentov očakáva tlak na znižovanie cien svojich výrobkov a služieb, 53,8 % počíta so zhoršením platobnej disciplíny obchodných partnerov a takmer pätina pocíti pokles zákaziek od odberateľov.

“Veľmi nepriaznivo sa vyvíja zahraničný obchod SR s agropotravinárskymi výrobkami a jeho vlaňajšie pasívne saldo pravdepodobne dosiahlo najvyššiu úroveň v novodobej histórii Slovenska,” avizoval Semančík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: ilustračné foto poľnoinfo.sk - Milan Semančík, predseda SPPK

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments