Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Kráľ je nahý – zdôraznili stovky nových strojov!

V nedeľu 30. marca začal v Brne komplex podujatí na čele s veľtrhom poľnohospodárskej techniky TECHAGRO, ktorý navštevujú aj stovky slovenských poľnohospodárov.

„Veľtrh na slovenské pomery začína netradične v nedeľu. Očakávali sme preto, že práve v prvý deň sa v zvýšenej miere objavia rodičia s deťmi. Tento predpoklad sa potvrdil, aj keď prekvapili napríklad menší roľníci z Oravy, ktorí sa v našom stánku zastavili hneď niekoľkí,“  hovorí predajca poľnohospodárskej techniky zo Slovenska.

Celkovo na výstavách TECH AGRO, SILVIA REGINA, ANIMAL VETEX a BIOMASA vystavuje na ploche viac ako 80 tisíc metrov štvorcových 739 vystavovateľov. Z toho výmera poľnohospodárskej techniky predstavuje viac ako 50 tisíc metrov štvorcových.

 „Na veľtrhu vystavuje aj viac ako desiatka slovenských spoločností zameraných na poľnohospodársku techniku a ďalšie firmy spoluvystavujú u svojich českých partnerov,“ hovorí Jiří Erlebach, PR manažér spoločnosti Veľtrhy Brno, a. s.

Výstava TECH AGRO je treťou najvýznamnejšou prehliadkou poľnohospodárskej mechanizácie v Európe, keď ju predčili len populárne veľtrhy v Hanoveri a v Paríži.

„V nedeľu dosiahol počet návštevníkov 37 500, čo je toľko, koľko prišlo na celé podujatie pred dvadsiatimi rokmi, keď veľtrh začínal,“ hovorí pre poľnoinfo.sk Dušan Benža, riaditeľ sekretariátu A.ZetAsociácie poľnohospodárskej a lesníckej techniky

Veľtrh vidí ako úspešný aj tradičný český výrobca traktorov. Minulý rok bol pre Zetor rekordný, keď v Českej republike umiestnil takmer 500 traktorov a tým sa stal spoločnosťou s najvyšším trhovým podielom.

„Minulý rok považujeme pre našu firmu za úspešný a tento boom pokračuje aj v aktuálnom období. Môžu za to najmä dve okolnosti. Skončilo sa prechodné obdobie pre menej prísnu emisnú normu a v devalvácií českej koruny, ktorá priniesla strach zo zdražovania,“ hovorí Miloš Šubr zo spoločnosti Zetor.

Zo slovenských výrobcov poľnohospodárskych strojov na veľtrhu vystavovalo Poľnohospodárske družstvo Hlohovec so sejačkami PNEUSEJ, ktoré predstavili v expozícií OPaLL-Agri. Sejačky značky JOSK, vystavoval vo vlastnej expozícií ich výrobca Ján Ondrejka.

„Sejačku vystavujeme v agregácií s traktorom Fendt a ročne ich vyrobíme niekoľko desiatok,“ hovorí J. Ondrejka.

Viceprezident AGRION – Združenia dodávateľov pôdohospodárskej techniky Peter Matejovič na výstave znova upozornil na nepriaznivý trend, ktorý bude kulminovať v budúcich rokoch.

„Vidíme tu tisícky strojov v miliónových hodnotách. Napriek tomu nás trápi problém, keď zisťujeme, že na obsluhu týchto moderných strojov je čím ďalej komplikovanejšie nájsť kvalifikovanú obsluhu,“ hovorí Peter Matejovič.

Medzi novučičkými traktormi jeho slová potvrdzuje aj docent Jozef Ďuďák z Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Upozorňuje na to, že pokiaľ tento rok absolvuje odbor poľnohospodárskej techniky takmer 40 študentov, tak súčasných druhákov je len šestnásť.

 „Podobný stav je aj v našom strednom odbornom školstve, kde zostali klasické mechanizačné odbory len vo vybraných stredných odborných školách,“ hovorí Peter Matejovič.

Ten si myslí, že na zvrátenie tohto stavu by mala vplyv aj pozitívna propagácia odvetvia. Ako príklad uvádza podnik z okresu Piešťany, kde priemerná ročná mzda traktoristu presahuje tisíc eur mesačne.

„Napriek tomu, že poznám desiatky poľnohospodárskych podnikov, nepoznám podnik, kde by traktorista  zarábal minimálnu mzdu. Poznám ale niekoľko priemyselných podnikov, kde zamestnanci takúto mzdu majú,“ zamýšľa sa Peter Matejovič a dopĺňa ďalšie faktory, ktoré by podľa neho mali najmä rodičov presvedčiť, aby zvolili pre svoje deti práve školy s poľnohospodárskym zameraním.  

Veľtrh TECH AGRO sa koná na Brnianskom výstavisku do štvrtku 3. apríla 2014.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments