Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Krajiny EÚ sa zhodli na zákaze pesticídu škodlivého pre včely

Krajiny EÚ sa zhodli na zákaze pesticídu škodlivého pre včely
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Členské štáty Európskej únie podporili návrh na zákaz používania pesticídu thiakloprid, ktorý je rizikový pre včely a môže ohrozovať aj zdravie ľudí. Uviedlo to na twitteri riaditeľstvo Európskej komisie pre zdravie a bezpečnosť potravín.

Poľnohospodári v EÚ tak zrejme nebudú smieť používať insekticídy firmy Bayer predávané pod značkami Calypso a Biscaya po 30. apríli 2020, keď sa končí platnosť súčasných povolení.

Väčšina krajín EÚ schválila návrh Európskej komisie, aby nebola obnovená licencie thiaklopridu. Komisia teraz musí vydať ešte konečné rozhodnutie s detailmi, kedy bude obmedzený predaj a používanie tohto insekticídu.

Európska agentúra pre bezpečnosť potravín (EFSA) zverejnila v januári správu, v ktorej vyjadrila obavy, že látka je toxická pre ľudí a je prítomná v príliš veľkej koncentrácii v podzemných vodách, upozornila agentúra Reuters.

Thiakloprid patrí do skupiny pesticídov nazývanej neonikotinoidy, ktoré sú chemicky podobné nikotínu. Majú silný účinok na nervový systém hmyzu.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
marcel sako
marcel sako
25. október 2019 6:34

Zamysleli ste sa odborníci nad tým , že problém zo včelami nie je len v poľnohospodároch ale hlavne v záhradkároch. Ked vidím ako to tam perú Calypso, Biscaya a aj iné skupiny látok do kvetu sliviek alebo jabloní /alebo do iných okrasných a ovocných drevín/a prevažne počas letovej aktivity včiel… Celý komentár »

Starý Gazda
Starý Gazda
26. október 2019 20:59

krasny zaver pan Sako pozri te sa na opozične strany lidri pre polnohospodarstvo su zas len uradnici ktori chcu farmarov presviedčat o ich pravde podla zasady kto neakceptuje moju pravdu je proti nam NEUVEDOMUJU si že najprv treba polno… naštartovat a ked budu sedliaci v sile tak sa trh s… Celý komentár »