Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Komora pripravuje spoločný meteoservis s rakúskymi partnermi

Komora pripravuje spoločný meteoservis s rakúskymi partnermi
insert_photopoľnoinfo.sk - Sucho sa prejavuje aj na kvalite pasienkov

Bratislava 20. januára (TASR) – Špeciálny meteoservis pre poľnohospodárov pripravuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) v spolupráci s rakúskymi partnermi, u ktorých sa tento projekt využívaný od roku 2006 výborne osvedčil. Novinka pre slovenských farmárov je reakciou na závislosť poľnohospodárstva od počasia, čo zvyšuje ich záujem o meteopredpovede a relevantné analýzy.

“Poznanie trendov vo vývoji počasia je veľmi dôležité z hľadiska organizácie mnohých prác v poľnohospodárstve, vrátane zavlažovania či zberu úrody,” uviedol tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

V rámci zabezpečenia tejto služby sa SPPK nakontaktovala s Rakúskou poisťovňou proti krupobitiu (ÖHV) a jej organizačnou zložkou v SR – Agra poisťovňou. Tento špeciálny meteorologický servis umožní podnikateľom na pôde lepšiu orientáciu v poveternostnej a klimatickej problematike. Meteoservis bude už od začiatku februára voľne dostupný na základe všeobecne prístupného hesla na internetovej stránke SPPK, aj Agra poisťovne a od polovice marca s ním budú môcť pracovať užívatelia na Slovensku iba na základe individuálne pridelených hesiel.

Globálne predpovede počasia sa vzťahujú na územie 40 krát 40 kilometrov (km) a regionálne predpovede na plochu 10 krát 10 km, spresnil meteorológ ÖHV Holger Starke. Vlastnou metódou budú pre Slovensko spracovávať údaje Slovenského hydrometeorologického ústavu na lokálne modely s plochu jeden krát jeden km. Podľa neho presnosť informácií zvyšuje zohľadňovanie topografických údajov územia a interpolácia dát získaných zo satelitu a meraní v meteorologických staniciach. Užívatelia meteoservisu budú mať k dispozícii aj archivované údaje, s ktorými budú pracovať prostredníctvom internetu podľa vlastných potrieb.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Sucho sa prejavuje aj na kvalite pasienkov

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments