Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Kľúčovou úlohou bude riešenie znevýhodnených oblastí

Kľúčovou úlohou bude riešenie znevýhodnených oblastí
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Jednou z najdôležitejších úloh, ktoré v roku 2016 čakajú Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru (SPPK), je riešenie ANC oblastí, teda tzv. znevýhodnených oblastí.

„V nich majú poľnohospodári sťažené hospodárenie z titulu nepriaznivej geografickej polohy. Väčšinou ide o horské, či podhorské oblasti,“ uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

„A práve ANC oblasti sú tie, ktoré po schválení novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ a v rámci nej Programu rozvoja vidieka (PRV) na roky 2014 až 2020, utrpeli finančne najviac, pretože po novom sa vyplácajú peniaze už podľa iného kľúča. Znovuotvorenie PRV a nastavenie výhodnejších pravidiel pre vyplácanie príspevkov pre ANC oblasti je teda pre komoru kľúčovou úlohou,“ zdôraznila.

„Chceme sa zamerať aj na riešenie viacnásobných deklarácií. Pri nich ide o prípady, keď dvaja alebo viac žiadateľov požiada o priame platby na ten istý tzv. kultúrny diel v registri produkčných blokov LPIS, čím dôjde k zablokovaniu platby až do vyriešenia tohto stavu. Patová situácia často trvá mesiace, dokonca aj roky,“ povedal predseda SPPK Milan Semančík.

Komora sa podľa neho chce tiež v budúcom roku sústrediť aj na vytváranie odbytových združení u prvovýrobcov a zamerať sa aj na prácu so spotrebiteľom.

„Ak chceme vyrábať slovenské potraviny a aj tvoriť pracovné miesta na vidieku, musíme si slovenského spotrebiteľa získať na svoju stranu,“ zdôraznil.

Prvovýrobcovia mlieka podľa Holéciovej tvrdia, že v roku 2016 bude prioritne treba riešiť doladenie systému podpory v prvovýrobe mlieka. Prvovýrobcovia budú musieť nanovo prehodnotiť rezervy a zaviesť opatrenia na zlepšenie efektívnosti, slabou stránkou mnohých chovov sú totiž reprodukčné ukazovatele.

Slovenský cukrovarnícky spolok, člen SPPK, podľa nej hovorí, že v nadchádzajúcom roku bude nevyhnutné, aby sa z PRV reálne uvoľnili peniaze na investície do cukrovarníckeho priemyslu. Treba pripraviť sektor na liberalizáciu, zaviesť a podporovať opatrenia na ochranu trhu EÚ po septembri 2017, kedy EÚ vedome vystaví európskych producentov nerovným podmienkam na svetovom trhu. Musia sa zároveň využiť všetky možné spôsoby podpory v cukornej vertikále SR, aby bola v období po zrušení kvót na cukor konkurencieschopná. V neposlednom rade vidia cukrovarníci potrebu korektne vzdelávať verejnosť o úlohe cukru vo výžive.

Zväz chovateľov ošípaných bude podľa hovorkyne SPPK v novom roku hľadať ďalšie možnosti podpory pre chovateľov ošípaných, chce vytvoriť združenie chovateľov ošípaných a vytvoriť vertikálne prepojenie na spracovateľov a obchod.

„Zväz tvrdí, že treba dôsledne sledovať dovozy bravčového mäsa, hlavne mrazeného, jeho kvalitu a kontrolovať, aby sa pre nižšiu sadzbu DPH mrazené mäso nezamieňalo za čerstvé,“ dodala Holéciová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
4. január 2016 22:07

Prečo je tak potrebné vymýšľať kľúč. Použite BPEJ kde je pôda rozdelená do deviatich skupín a jednoducho potom podporu naviazať na skupiny a produkciu. Aby sa zas nestalo že na hektár mulčovanej plochy raz za rok dostane farmár 300 Eur a na ornú pôdu v siedmej skupine nedostane ani 200… Celý komentár »

Anonym
Anonym
7. január 2016 17:15

áno tá posledná veta je ta skvelá budůcnosť !čakal si čo? podporu roboty?

Anonym
Anonym
8. január 2016 7:16

Bolo by dobre keby tí čo písali o podpore ANC rozumeli prečo táto podpora existuje a na aký účel slúži pre poľnohospodárov.

Milan

jm
jm
9. január 2016 0:36

Psychopepo daj sa liečiť! Milanovi, máš iný návrh tak ho ponúkni?! Tu máš priestor a možnosť sa vyjadriť. Nie semináre kde si poslušný poslucháč ,ale verejne kde má možnosť reagovať aj verejnosť na tvoj názor.Totiž niekdo má záujem vec riešiť podľa článku,ale nemá odhad ako to nadstaviť. Ak máš záujem… Celý komentár »

SHR Vörös ml.
SHR Vörös ml.
15. január 2016 8:11

Žiaľ, najväčšìm problémom je, že na miestach, kde by sme potrebovali schopních politikov, máme ľudí, ktorí nevedia vysvetliť rozdiel medzi kravou a pšenicou. Tu sa dostávame tiež na aktuálnu tému.. neschopnosť celej vlády, katastra a geodézie a iných korupčných organizácií, ktorí sľubujú prázdnè slová, a preto žiaľ k zmene nedôjde..… Celý komentár »