Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Keď prvá povianočná tlačová konferencia naznačila, aký bude rok 2020

Keď prvá povianočná tlačová konferencia naznačila, aký bude rok 2020
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - prvá agrárna akcia roka 2020

(Článok bol pôvodne zverejnený 9. decembra 2020) Pomaly sa blížime ku koncu roka, na ktorý budeme ešte dlho spomínať. Svet, ktorý sme poznali sa zásadným spôsobom zmenil. Ak sa zameriame len na situáciu v našom rezorte, tiež zostaneme prekvapení, čo všetko sa udialo a aký bude mať rok 2020 dosah aj na nasledujúce fungovanie pôdohospodárstva. Obsah portálu poľnoinfo.sk sme sa snažili vytvárať tak, aby bol počas celého roka prvou voľbou poľnohospodárov pri poskytovaní agrárnych informácií.

Prvá bola pozvánka na tlačovú konferenciu PPA

Na počiatku roka bola pozvánka na tlačovú konferenciu „Výsledky Pôdohospodárskej platobnej agentúry za rok 2019“. Pozvánku distribuovali v týždni, v ktorom ešte doznievajú Vianoce v podobe sviatku Troch kráľov. Uvedené dni ešte väčšina ľudí, ktorí pôsobia v agrorezorte, vníma ako pokračovanie sviatkov.

Každý rok si tento fakt uvedomujeme a už od začiatku decembra pripravujeme články, ktoré medzi kolegami nazývame konzervy. Tak ako pri konzervách, aj ony vydržia pár týždňov položené na pomyselnej polici, pokiaľ sa rozhodnete po nich siahnuť. Takmer nestarnú. Je dôležité ich mať pripravené, aby bol web aktualizovaný aj 28. decembra, 4. alebo 8. januára. Predchádzame tak sviatočnému naháňaniu kolegov a najmä respondentov, bez ktorých nepripravíme takmer nič.

Takto nabitý zásobník článkami sa s pribúdajúcimi dňami nového roka začína výrazne zmenšovať a postupne pribúda nervozita, kedy a akým spôsobom nabehne web na štandardný spôsob informovania. To znamená s článkami, ktoré sú aktuálne a musia byť zverejnené ihneď, lebo každou ďalšou minútou strácajú na schopnosti zaujať.

Téma tlačovej konferencie, ktorá sa mala uskutočniť hneď začiatkom prvého povianočného týždňa, takou bola. Mala všetky atribúty aby zaujala a preto rozhodnutie, či ju pokryť osobne alebo prostredníctvom spravodajstva predplatených tlačových agentúr, bolo jednoduché.

V pondelok 13. januára 2020 sa konala v budove Pôdohospodárskej platobnej agentúry, aj za účasti portálu poľnoinfo.sk, prvá agrárna akcia v roku. Ak by odzneli len informácie o aktuálnych objemoch vyplatených priamych platieb za rok 2019, tak by to stačilo k tomu, aby vznikol zaujímavý článok pre našich čitateľov.

Rýchlo napísať a odísť

Tlačová konferencia sa začala v zasadačke PPA, ktorú od chodby delí presklená stena a nachádza sa akoby v podzemí. Termínu a prostrediu zodpovedala aj teplota v miestnosti. Za dlhým „predsedníckym“ stolom sedelo niekoľko riaditeliek aj generálny riaditeľ Juraj Kožuch. Tlačová konferencia ubehla prekvapivo rýchlo. Stále nedávalo zmysel, prečo sa uskutočnila. Nikdy predtým PPA takto do nového roka nevstupovala a nezvolávala novinárov.

Po tlačovke sme sa ešte rozprávali medzi kolegami a pristavil sa pri nás aj Juraj Kožuch. Všetci sme si vymenili pár viet súvisiacich so začiatkom roka. O chvíľu som už začal vytláčať očami z miestnosti zamestnancov PPA a kolegov žurnalistov. Mal som plán zostať v priestore a rovno na mieste napísať zo zverejnených informácií pár riadkov na portál.

Nie je káva ako káva

Podarilo sa. Miestnosť sa vyprázdnila, vzal som si notebook na kolená a začal písať. V zasadačke mi bola čoraz väčšia zima. Ako malý zázrak pôsobil v rohu miestnosti, v čase zabudnutý, automat na kávu. Taký, ako dnes vidíte najmä v ošarpaných nemocniciach, či vlakových staniciach. Hnusnú, 40-centovú kávu si môžete kúpiť naozaj len na týchto miestach alebo v situácii, keď zima vchádza aj do teplých topánok a ešte aj skrehnuté prsty na rukách sa čoraz ťažšie kĺžu po klávesnici. Zohrial som sa dvoma „kávami“ a tesne pred dokončením článku si ma v zasadačke všimla pracovníčka agentúry.

„Vy ste ešte stále tu?“ spýtala sa ma. Odpovedal som pravdivo „Chcel som to hneď napísať. Akonáhle sa presúvam do kaviarne, strácam čas a niekedy aj hlavnú myšlienku.“

Len čo som dopovedal, ponúkla mi kávu z ich zamestnaneckého kávovaru v jej kancelárii. Moc sa mi nechcelo presúvať. Článok bol takmer hotový a od jeho zverejnenia na webe chýbalo možno 10 minút. Napriek tomu som prikývol. Dôvody boli čisto zištné. Predstavil som si dobrú kávu v miestnosti, v ktorej je aspoň 20-stupňov.

Vyšli sme nahor, dostal som sľúbenú kávu a urobil posledné úpravy v texte. Článok som zverejnil. Už som sa chystal odísť, keď som si vypočul zvláštny rozhovor na chodbe.

„Čo mám urobiť s tými spismi, čo si vypýtala NAKA. Zavadzajú tu,“ pýtal sa mužský hlas.

„Nechaj ich tak. Keď si ich pýtali, nech ich majú nachystané,“ odpovedala žena hlasom, pri ktorom ste si neboli istý, či je tam skutočná ľudská bytosť alebo ste sa započúvali do vysielania Rádia Regina.

Dôstojná ale rázna odpoveď odzbrojila aj muža, ktorý zamumlal len niečo v tom zmysle, že to čo chceli, si už predsa zobrali alebo nakopírovali a či ich nemá predsa len založiť. Nepamätám si presne tú formuláciu. Predsa, už je to takmer rok.

V januári bola úplne iná doba

Po vypočutí uvedeného som zostal zaskočený a ponáhľal sa na dohodnuté stretnutie s kamarátom z rezortu. Zvítali sme sa zdravicami do nového roka. S odstupom ostatných mesiacov sa zdá, že sme ich všetci, na celom svete, dosť odflákli. Rezortný kamarát prešiel po úvodných slovách ku glosovaniu situácie v pôdohospodárstve a postupne začal vyzvedať, prečo sa uskutočnila tlačovka a čo na nej odznelo. Pri jej opise som mu pretlmočil aj náhodne vypočutý rozhovor.

Pozrel na mňa a hovorí, „počul som, že Juraja Kožucha už chcela NAKA zadržať, ale v poslednej chvíli sa to zmenilo.“

Keď to 13. januára povedal, onemel som. Optikou ostatných mesiacov, keď dvaja poprední riaditeľa z PPA, dvaja poslední policajní prezidenti alebo mocní oligarchovia sú väzobne stíhaní, to vnímame inak. V januári však bola stále úplne iná doba. Veď do akcie Dobytkár zostávali viac ako dva mesiace.

Odpovedal som mu niečo v tom zmysle, že si nedokážem predstaviť zadržanie šéfa PPA. „Veď ten úrad je z hľadiska finančných tokov ako stredné ministerstvo. Pamätáš si situáciu, že by obvinili nejakého ministra v čase výkonu funkcie?“ spýtal som sa ho.

„Povedal som Ti len to, čo som počul,“ odvetil mi.

Nehovoril veľa zo zákulisia rezortu, ale ak niečo povedal, zvyčajne to platilo. Pochyby u mňa vyvolávalo, že polícia je predsa iný rezort. Odkiaľ môže mať takúto informáciu? Bola to len kačica, alebo je jeho informácia správna? Kládol som si otázky.

Keď prišiel marec, a prví zadržaní v akcii Dobytkár, na rozhovor s kolegom som myslel čoraz častejšie. Zrazu mi bolo jasné, že ku kroku ktorý spomínal, pravdepodobne dôjde. Zmysel začala dávať aj novoročná tlačovka, ktorej konaniu som vtedy nerozumel. To, že sa postupne sťahujú mračná pravdepodobne tušili aj aktéri a stretnutie s novinármi možno malo len ukázať, ako dobre bola inštitúcia spravovaná.

Ako na nový rok, tak po celý rok

Otrepané novoročné klišé hovorí „Ako na Nový rok, tak po celý rok.“ V mojom prípade to platilo. Prvá novoročná tlačovka, náhodne vypočutý rozhovor a priateľské stretnutie, na ktorom vtedy odznela ničím nepodložená informácia, odrazu plne charakterizovali hlavnú udalosť agrárneho roka 2020 – akciu Dobytkár.

Portál poľnoinfo.sk sa jej od začiatku dôkladne venoval. Sledovali sme zadržania obvinených a pozorne čítali desiatky strán uznesení Špecializovaného trestného súdu o ich vzatí do väzby. Prvý raz sme sa z nich dočítali, ako boli podľa vyšetrovateľa vo výzvach úspešní aj žiadatelia s minimálnymi tržbami, ako podľa dokumentu tiekli finančné toky úplatkov medzi jednotlivými aktérmi kauzy a aké boli ich ďalšie prepojenia. V článkoch sme prinášali aj reakcie obvinených, ktoré popisovali uznesenia. Za pomoci dostupných informácií sme vytvárali mozaiku príbehu eurofondových projektov, ktoré mali pomôcť rezortu, ale končili inde.

Niektoré z ďalších tém agrárneho roka

Ďalšie udalosti agrárneho roka akoby stáli v miernom úzadí. Po štyroch rokoch došlo so zmenou vlády aj k zmene na poste ministra.

Zásadná správa však prišla až o niekoľko mesiacov neskôr, keď sme v závere mája informovali o príprave presunu prostriedkov medzi piliermi Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Táto mimoriadne citlivá téma pritom prišla v roku, keď poľnohospodári dlhodobo očakávali pokles priamych platieb. Návrh zníženia každoročne vyplácaných podpôr a posilnenia II. piliera mal byť schválený už v deň zverejnenia článku a v agrárnej verejnosti spôsobil menšiu revolúciu.

Našich čitateľov sme v roku 2020 ako prví informovali aj o zložení poradného zboru ministra, či o niekoľko mesiacov neskôr aj o odchode viacerých jeho členov. Často sme zverejňovali informácie o personálnych nomináciách na agrorezorte, ktoré po voľbách prechádzajú pravidelnými zmenami. Väčšiu búrku, ako sme predpokladali, spôsobila aj informácia o tom, že Ján Mičovský sa nezúčastnil Rady ministrov. Ako prví sme priniesli aj informácie o odchode Samuela Vlčana z postu štátneho tajomníka či Tibora Guniša z pozície šéfa PPA. V posledných týždňoch sme sa výrazne zameriavali aj na výber jeho nasledovníka.

Práve autorské články prinášajú portálu najväčšiu čítannosť a exkluzivitu. Svedčí o tom aj to, že v predchádzajúcich mesiacoch sa na naše informácie niekoľko ráz odvolávali kolegovia z webových portálov aktuality.sk, dennikn.sk či euractiv.sk. Práve ich záujem považujeme za vystavené vysvedčenie našej práce.

Medziročný nárast čítannosti prevyšuje 100-percent

Celoročná čítannosť webu sa niesla presne v intenciách tém, ktoré sme prinášali. Pri každom ukazovateli – či celkových návštevách, nových návštevníkoch, otvorení webu alebo jednotlivých podstránok, sme dosiahli medziročný nárast medzi januárom až novembrom o viac ako 100 percent. Za 11 mesiacov tohto roka sa všetky webové stránky portálu poľnoinfo.sk zobrazili až 1,49 milióna krát. Ešte vlani to za rovnaké obdobie bolo „len“ 736-tisíc krát.

Poľnoinfo.sk chce byť médiom, ktoré je aktuálne, vie ísť v dôležitých témach do hĺbky, ale nevyhýba sa ani témam s nádychom bulváru. Predsa stále platí to novinárske – nie je zaujímavé, keď pes pohryzie človeka, ale keď človek pohryzie psa.

Uvedomujeme si, že na webe je viac reklamných bannerov, ako u našich konkurentov. Za portálom nie je tlačené médium, z ktorého vydávania je možné financovať aj online verziu. Len vďaka firmám, ktorých logá vidíte na našom portáli existuje poľnoinfo.sk. Dlhodobo prostredníctvom svojej inzercie financujú našu činnosť.

Ešte bohatší obsah

Ostatné mesiace sa zamýšľam nad tým, ako náš web posunúť. K väčšej profesionalite, k ďalším zaujímavým témam a najmä ešte k väčšiemu množstvu pôvodného obsahu. Jednoducho byť agrárnym médiom, ktoré informuje a pomáha podnikaniu našich čitateľov.

Ak si myslíte, že to spĺňame, môžete nás prvý raz v našej dvanásťročnej histórii podporiť. Nechceme ísť formou plošného spoplatňovania obsahu. Spôsob, ako podporiť ďalšiu tvorbu obsahu v roku 2021 je veľmi jednoduchý a najmä úplne dobrovoľný. Podrobnosti vysvetľuje formulár pod týmto textom.

Ďakujeme Vám za priazeň v roku 2020 a tešíme sa na rok 2021!

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - prvá agrárna akcia roka 2020

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments