Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Jureňa vyzýva Simona aby odstúpil

Jureňa vyzýva Simona aby odstúpil
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - budova ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon nerobí kroky, ktoré by pomohli vyriešiť problém s uznaním slovenského tokajského vína v Európskej únii (EÚ) a naopak vec brzdí. Tvrdí to bývalý minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa z Odborného kabinetu SNS.

“Pán Simon za peniaze daňových poplatníkov SR koná v neprospech SR a koná proti pestovateľom vína v oblasti Tokaj a koná v prospech Maďarskej republiky. Preto ho vyzývam, aby odstúpil,” povedal dnes na tlačovej konferencii Jureňa.

Minister Simon sa v januári 2011 stretol s maďarským ministrom rozvoja vidieka Sándorom Fazekasom, s ktorým diskutoval o otázke Tokajskej oblasti. Ako Simon následne informoval, obe strany sa zhodli na uzatvorení tejto veci do konca tohto roka.

“Neudialo sa nič,” podotkol Jureňa a dodal, že 11. novembra si Simon pozval vinárov a predložil im dotazník, v ktorom sa mali vyjadriť, či chcú zmluvu s Maďarskom.

Podľa Jureňu však nie je potrebná dohoda s Maďarskom, ktoré žiada zmenšenie výmery tokajských vinohradov na Slovensku z pôvodných viac ako 908 hektárov na niečo cez 562 hektárov.

“Maďarská republika nemôže stanovovať výmeru. Na akej výmere my budeme pestovať Tokaj,” tvrdí Jureňa, ktorý argumentuje tým, že 908 hektárov bolo Slovensku uznaných už v prístupovej zmluve Slovenska do Európskej únie.

Dohoda oboch krajín mala podľa neho mať zmysel v tom, aby Maďarsko a Slovensko spoločne ochraňovali túto oblasť. A to hlavne kvôli záujmom strany francúzskych, talianskych a ukrajinských vinohradníkov, ktorí chceli značku Tokaj takisto používať.

“My máme uznanú našu vinnú oblasť Tokaj a je potrebné podať žiadosť na špecifikáciu,”
uviedol Jureňa.

Žiadosť o registráciu obchodnej značky pre tokajské vína a špecifikáciu Tokajskej oblasti má Slovensko podať Európskej komisii (EK) do konca tohto roka. Žiadosť podľa Jureňu podá Občianske združenie Tokaj Regnum, ktoré združuje vinárov Tokajskej vinohradníckej oblasti. Zároveň vyzýva ministra Simona, aby túto žiadosť zúradoval v rámci svojich možností. Pokiaľ to bude ďalej sabotovať, tak existuje náhradné riešenie, že občianske združenie túto žiadosť podá prostredníctvom Úradu priemyselného vlastníctva v Banskej Bystrici.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - budova ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
László N.
László N.
21. november 2011 19:37

…a koná správne! Neexistuje totiž relevantný dôvod na zníženie výmery slovenskej časti Tokaja. Čo za absurdnosti to Simon vyhlasuje, keď žiada, aby si najskôr Slovensko znížilo svoju výmeru tokajských honov z 908 ha na 565 ha a následne rokovalo s Maďarskom o rozšírení ich výmery o 200 ha!? To z… Celý komentár »