Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Júlový vývoj kukurice potiahli ostatné komodity

Júlový vývoj kukurice potiahli ostatné komodity
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Zmena cien kukurice bola najnižšia zo všetkých nami sledovaných komodít (repka, pšenica, kukurica). Burza CBOT v Chicagu zhodnotila hlavne ku koncu 31. týždňa a celomesačný nárast dosiahol len 1,65 percenta. Naopak burza Euronext rástla skoro kontinuálne a hlavne posledné dni v mesiaci vzrástla o skoro 17 € za tonu. Celomesačný nárast cien dosiahol 17 percent. I burza v Budapešti posilnila až posledné júlové dni. Celkovo ale ceny vzrástli o slušných 14 percent.

Ceny kolíšu vplyvom správ ohľadne úrody, jej kvality a exportu hlavne do Číny. Správa USDA hovorí o dobrej kondícii kukurice v USA. Stav porastov by mal byť na úrovni predchádzajúceho roka.

Cenu kukurice v Európe ovplyvňuje teplé a suché počasie, ako aj ceny ostatných obilnín. Môžeme uviesť, že cena kukurice na burze Euronext od marca, kedy pomaličky zhodnocuje zaznamenala rast o približne 35 percent. V Nemecku sa cena kukurice pohybuje momentálne v rozmedzí 140 až 180 eur v závislosti od regiónu.

Nemecká agentúra BDV hovorí o zaostávaní porastov kukurice oproti minulému roku o 3 až 4 týždne. Počíta taktiež so stratou produkcie. Mnoho pestovateľov si vydýchlo vďaka zrážkam, ktoré prišli koncom júla. Stav kukurice v regiónoch Nemecka je výrazne rozdielny.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments