Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

J&T vstupuje aj do troch poľnohospodárskych podnikov na Slovensku

J&T vstupuje aj do troch poľnohospodárskych podnikov na Slovensku
insert_photoTASR - Na snímke (23. júna 2022) samozber levandule, ktorý sa začal na poliach spoločnosti Radar s.r.o. v Zbehoch pri Nitre. Spoločnosť pestuje levanduľu na výmere jeden hektár, na ktorom sa nachádza 12 lánov levandule lekárskej (Hidcote) a 15 lánov levandule francúzskej (Grapenhall). Úroda z jedného lánu sa pohybuje priemerne na úrovni 40 kilogramov. Levanduľa lekárska sa využíva najmä v potravinárstve na výrobu sirupov, olejov, ale aj na výrobu koláčov. Levanduľa francúzska je aromatickejšia, používa sa najmä na výrobu kozmetiky, ale aj na dekoratívne účely.

Medzinárodná skupina J&T kupuje prostredníctvom firmy Bonhart českú a slovenskú časť poľnohospodárskej firmy Spearhead International, ktorá okrem Česka a Slovenska pôsobí aj v Rumunsku, Poľsku a vo Veľkej Británii.

V Česku je Spearhead dvojkou v poľnohospodárstve po skupine Agrofert. Spoločnosť Spearhead Czech hospodári podľa svojich internetových stránok na 24.000 hektároch pozemkov, jej súčasťou sú firmy Agro-spoločnosť Morava, Eurofarms Jihlava, Agrosumak, Salix Morava, Eurofarms Agro-b, Rolana a Agro Sales. Obchod posudzuje český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže, ktorý o tom informoval na svojej internetovej stránke. Výška transakcie nebola zverejnená.

Podľa oznámenia na stránkach úradu kupuje firma Bonhart na jednej strane firmu Spearhead Czech, ale aj slovenskú firmu Spearead Slovakia.

Slovensko

Podľa firemnej webovej stránky je členom spoločnosti SPEARHEAD SLOVAKIA na Slovensku od roku 2010 spoločnosť GREEN POINT spol., s r. o., ktorá vznikla fúziou troch firiem Klastel Nova, AgriHunt a Green Point. Následne sa členom skupiny stala v roku 2014 spoločnosť Radar s. r. o. so sídlom v Zbehoch. Neskôr sa v daný rok do skupiny začlenilo aj Poľnohospodárske družstvo Podhorany

„V súčasnosti tak na Slovensku v rámci troch spoločností hospodárime vo vyše tridsiatich  katastrálnych územiach ako Telince, Čifáre, Beša, Bardoňovo, Farná, Keť, Gbelce, Zbehy, Lužianky, Mlynárce, Zobor, Sokolníky, Mechenice, Bádice, Žirany, D. Lefantovce,  Drážovce, Slepčany, Malé Kosihy a Dolné Krškany,“ informuje Spearhead Slovakia na svojej webovej stránke.

V ČR už majú 9 300 hektárov pôdy

Firmy zo skupiny Spearhead International hospodária v piatich krajinách na 90.000 hektároch poľnohospodárskej pôdy. Vlani v septembri firma oznámila, že zmenila majiteľa. Od britského investičného fondu Paine Schwartz Partners ju kúpila rakúska investičná skupina Accession Capital Partners. České Hospodárske noviny vtedy uviedli, že o získanie českej časti Spearhead usilovala J&T, ale neuspela.

Firma Bonhart, ktorá českú a slovenskú časť Spearhead kupuje, bola založená 28. februára 2020 a ovláda ju spoločnosť JTZE, ktorej jediným akcionárom je podľa obchodného registra J&T Real Estate CR so sídlom na Cypre. JTZE podľa svojich internetových stránok zahŕňa päť spoločností, ktoré v Českej republike hospodária na 9300 hektároch pôdy.

Autor článku: ČTK a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke (23. júna 2022) samozber levandule, ktorý sa začal na poliach spoločnosti Radar s.r.o. v Zbehoch pri Nitre. Spoločnosť pestuje levanduľu na výmere jeden hektár, na ktorom sa nachádza 12 lánov levandule lekárskej (Hidcote) a 15 lánov levandule francúzskej (Grapenhall). Úroda z jedného lánu sa pohybuje priemerne na úrovni 40 kilogramov. Levanduľa lekárska sa využíva najmä v potravinárstve na výrobu sirupov, olejov, ale aj na výrobu koláčov. Levanduľa francúzska je aromatickejšia, používa sa najmä na výrobu kozmetiky, ale aj na dekoratívne účely.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments