Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Jedným z riešení je realizovať odbyt zeleniny cez svoje predajne

Jedným z riešení je realizovať odbyt zeleniny cez svoje predajne
insert_photoFarmárova nedeľa - Zber zeleniny na Farme Kissová.

Najväčšie lány uhoriek, paprík, melónov aj paradajok možno na Slovensku vidieť v Šárovciach a Želiezovciach pri Leviciach. Výmera sa za 15 rokov na Farme Kissová niekoľkonásobne rozrástla. Z piatich hektárov, ktoré zdedil Ľudovít Kiss po starom otcovi, na súčasných približne 700 hektárov, pričom na tretine výmery pestujú zeleninu. V tomto období zberajú najmä uhorky a žlté melóny a ich zber sa bez brigádnikov nezaobíde.

„Dnes ich bolo približne deväťdesiat. Od študentov, až po starších. Nie len zber patrí do ich činnosti. Pripravujú a triedia zeleninu, minulý týždeň sadili jahody,“ hovorí Ľudovít Kiss.

Na Farme Kissová vysadili tento rok talianske sadenice jahôd na výmere troch hektárov. Na jeden hektár je potrebných približne 35 – 40 tisíc sadeníc. Na tohtoročnej výsadbe už z pod fólie vykúkajú listy a o chvíľu už budú aj v kvete. Ako ale hovorí Ľudovít Kiss, tieto treba otrhať, aby sila išla do koreňovej sústavy.

Odbyt realizujú aj cez svoje predajne, ku ktorým teraz pribudla štvrtá v Šahách. Ďalšie nájdete v Šárovciach a dve v Želiezovciach. V predajni Farmy Kissová je naozaj záruka, že kúpite čerstvú produkciu.

Ľudovít Kiss víta, že Ministerstvo pôdohospodárstva v tomto období začína realizovať podporné programy pre zeleninárstvo. Veď ako tvrdí, ovocinárstvo, či zeleninárstvo vytvorí oveľa viac pracovných miest, ako napríklad pestovanie hustosiatych obilnín.

„Máme približne 45 zamestnancov. V Šahách sa vytvorili ďalšie tri pracovné miesta a jedno vzniklo pri chove husí,“ hovorí Ľudovít Kiss.

Pri tomto odvetví živočíšnej výroby využili hospodársky dvor bývalého poľnohospodárskeho družstva. V súčasnosti tu nájdete 650 husí, ktoré budú realizovať formou predaja z dvora. A práve to bude jedna z tém relácie Farmárova nedeľa odvysielanej 2. augusta na Rádiu Regina. Okrem legislatívnych možností, na ktoré sa spýtala Soňa Ludvighová ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, navštívite aj farmu husí v okrese Nové Zámky.

Nezabudnite si znova naladiť Slovenský rozhlas 2 – Rádio Regina.

Autor článku: Juraj Huba - spracované na základe relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: Farmárova nedeľa - Zber zeleniny na Farme Kissová.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
15. august 2012 19:09

taku podradnu zeleninu co predava tak to je hanba

Anonym
Anonym
10. november 2012 13:51

Suhlasim s tebou vsetko vyzera tak ako On sam. Je to jeho hanba