Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Jarné práce pokračujú bez väčších problémov

Jarné práce pokračujú bez väčších problémov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári vo viacerých regiónoch Slovenska vďaka priaznivému počasiu pokračovali v jarných prácach. V niektorých oblastiach, kde mali pre intenzívne februárové dažde podmáčanú pôdu, ešte stále vidno mokré časti na poliach. Jarné práce robia len v miestach, kde môžu vstúpiť strojmi na pôdu. V Trnave by zase vlahu privítali.

V Galante v týchto dňoch siali, poľnohospodári robili postreky proti burinám na repke. Počasie bolo vhodné na poľné práce, a tak ho v regióne aj využili. Porasty majú zatiaľ v dobrej kondícii. Od 13. týždňa začínajú postupne poľnohospodári pripravovať pôdu na siatie slnečnice a kukurice.

V regióne Senica zatiaľ nehlásili poľnohospodári žiadne vyorávky ozimín. Pšenica jarná je zasiata na celej výmer, rovnako aj mak. Počasie umožnilo pokračovať v sejbe jačmeňa jarného a  cukrovej repy. Pôda je dostatočne vlhká, na niektorých miestach sú viditeľné podmáčané plochy.

Vďaka priaznivému počasiu aj poľnohospodári v trnavskom regióne ukončili osev jarných jačmeňov, jarných pšeníc a hrachu. Výsev cukrovej repy a výsadba zemiakov sú v plnom prúde. Poľnohospodári začali aj s prípravou pôdy na výsev slnečnice. Na rozdiel od Senice v oblasti Trnavy vo vrchnej vrstve pôdy v hĺbke 3 až 5 centimetrov pozorujú farmári vlahový deficit. Zrážky by tam pomohli všetkým plytko siatym plodinám.

Komárňanskí poľnohospodári skončili osev jačmeňa jarného a pšenice jarnej a začínajú siať slnečnicu. Pokračujú v príprave pôdy, ale len na tých parcelách, kde môžu vstúpiť na polia. Stále ešte zostávajú plochy, kde je pôda podmáčaná.

Poľnohospodári hospodáriaci v okresoch Nitra, Šaľa, Topoľčany a Zlaté Moravce vyorali 43 ha ozimín. Vyorávali aj v regióne Veľký Krtíš, a to 200 ha pšenice ozimnej, 100 ha jačmeňa ozimného a 40 ha repky ozimnej.

Jarné práce v regióne Dolný Kubín meškajú pre nepriaznivé počasie. V regióne Martin sa začne osev jarín pravdepodobne až na budúci týždni. Oziminy prezimovali v poriadku. V okrese Rimavská Sobota poľnohospodári začali s osevom jarných plodín.

 

Autor článku: Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments