Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

Ide ma poraziť z tých neprispôsobivých!

Ide ma poraziť z tých neprispôsobivých!
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Bývam na dedine a okrem toho pracujem aj v poľnohospodárstve. Práca ma často zavedie do rôznych kútov slovenského vidieka. Polia nemám, venujem sa hlavne technike, ale vďaka tomu sa stretávam s mnohými ľuďmi z branže aj mimo nej a v poslednej dobe sa nestačím čudovať. Pre mnohých môj objav možno nebude nič nového, ale som proste rozčarovaný z toho, čo sa tu deje.

Na to, že sú tu rôzne nenávistné prejavy na sociálnych sieťach aj mimo nich, si už akosi zvykáme a berieme to ako súčasť dnešnej doby plnej hejtov, hoaxov, “lajkov” a “šérovania”. Mňa ale trápi naša budúcnosť, ktorú si budujeme už dnes.

Trápia ma veci, o ktorých sa nerozpráva, ale tiež súvisia s touto dobou. Je to naša dvojtvárnosť a neschopnosť prispôsobiť sa. O čo vlastne ide? Stavebný rozmach v posledných rokoch priniesol so sebou nový fenomén – neprispôsobivých občanov. Nedelím ich podľa farby pleti alebo krajiny pôvodu, ale podľa situácie, v ktorej sa ocitli a vyrovnávajú sa s ňou po svojom. Všade počujem, vidím a cítim nevraživosť voči etnikám a imigrantom, o ktorých mnohí hovoria, že sú neprispôsobiví…

No neprispôsobiví sú často aj tí, ktorí sa tak na prvý pohľad nejavia. Napríklad “Novodedinčania”. Predávajú svoje nehnuteľnosti v zaprášených a hlučných mestách, berú si hypotéky a húfne sa sťahujú do dedín. S naivnou predstavou o panenskej krajine, kde za plotom celý rok kvitnú slnečnice, vtáky spievajú v pevne stanovenú a ich životnému štýlu prispôsobenú hodinu, kde obloha je vždy modrá a všetko je prevoňané vlahým vetríkom. Tí sú zrazu prekvapení, že na dedine kikiríka kohút, že niekto chová hydinu, prasiatka alebo po poliach sa premávajú stroje, za ktorými sa, čuduj sa svete, ešte aj práši a ktoré sa na poliach nezjavili, ale využívajú k tomu miestne komunikácie a tak ďalej a tak ďalej. A perlička z mojich ciest, aby som nezabudol, nájdu sa aj takí, ktorým vadia hlasné kostolné zvony! Tí, ktorí svoje okolie akceptovali a prijali, dokážu sa zo života na vidieku tešiť a užívajú si ho plným priehrštím.

Viac sa dočítate na blogu autora: https://eugenmizerak.blog.sme.sk/c/461558/ide-ma-porazit-z-tych-neprisposobivych.html

Autor článku: Eugen Mizerák
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fero
Fero
11. august 2017 6:13

Pekný clanok a je to pravda.Mestskí prisťahovalci majú často takéto spôsoby.V článku vsak nepasuje ten strašný názov FARMÁRI!! na Slovensku vzdy boli len gazdovia,roľníci,skratka poľnohospodári ,ale nikdy ten hrozný a čoraz viac sa tu zahniezdujuci amerikanizmus-farmári-fuj otvára sa mi nožík …

Anna
Anna
11. august 2017 7:40

Úplne súhlasím s autorom článku. Smutné však je, že sa to už prejavuje aj na dedinách, kde len nedávno bola ešte v každom dvore maštaľ a hnoj. Vadí im “zápach” z vývozu maštaľného hnoja, vadí, že cez dedinu chodia poľnohospodárske stroje, … Naši starí rodičia hovorievali: “čo nesmrdí, ani nevonia”,… Celý komentár »

Miro
Miro
11. august 2017 8:22

Članok je úplná pravda, pri jesenných prácach s maštalným hnojom sú okamžite sťažnosti a každý zber úrody obťažuje nových moderných obyvateľov dediny. Buďme na Slovensku radšej poľnohospodári a farmári nech ostanú tam kde majú svoju históriu.

Lada
Lada
11. august 2017 11:05

Žila som v Blave 13 rokov a stačilo mi. Prečo sa tam nesťažujú na ten smrad, špinu, hluk, neporiadok, sebeckých obyvateľov…? Storáz radšej žijem na vidieku, aj keď to občas znamená hluk kosačky trávy, prach z kombajnov, škrekot perličiek, békanie oviec… Nájsť dnes tichý raj je náročné. Je to otázka… Celý komentár »

Wind
Wind
13. august 2017 6:55

Presne ako pises.
Na a v penzione v Rakusku im nevadi ani mucha v tanieri s polievkou. Lebo tam su na vidieku …

Anonym
Anonym
14. august 2017 18:14

V rakůsku je susedom sedliaka vetšinou sedliak !Tam žijů v inom svete!Tuná sme u konca slepej ulice!!