Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Hustosiate obilniny sú v SR pozberané na 95 % a repka na 99 % výmery

Žatva bude aj so zahraničnými kombajnmi
insert_photoKomAgrartechnik

Žatva na Slovensku je vo finále. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Aktuálne sú podľa jeho informácií hustosiate obilniny pozberané na 95 % a repka na 99 % výmery. V uplynulých dňoch do značnej miery rozbahnili pôdu výdatné dažde, takže koniec tohtoročnej žatvy sa mierne posúva. Súbežne so žatvou sa v regiónoch vykonávajú aj prípravné práce na sejbu repky, prípadne už aj samotná sejba repky či letných miešaniek.

“Realizácia obilnín prebieha plynule. Niektorí pestovatelia však vyčkávajú, pretože pohyb v cenách je naozaj výrazný. Stúpajúce ceny sme zaznamenali najmä pri potravinovej pšenici,” poznamenal.

V rámci celého Slovenska je podľa Korpášových slov úroda hustosiatych obilnín o čosi vyššia, ako bola v minulom roku. Úroda repky je takmer rovnaká ako v predošlom roku.

Spresnil, že v regióne Galanta je napriek veľkým výkyvom počasia počas vegetačného obdobia v okrese priemerná úroda hustosiatych obilnín mierne nad viacročným priemerom. Úroda repky je podľa neho však pre tunajších pestovateľov miernym sklamaním.

“V regióne Prievidza hodnotia poľnohospodári aktuálny rok ako priemerný. V porovnaní s rokom 2020 je výsledok len o niečo lepší,” doplnil.

Dodal, že v oblasti Senice zaznamenali pokles produkcie oproti roku 2020 u repky o približne 10 % a u raže ozimnej o 20 %. Dôvodom je podľa neho najmä suchý apríl a väčší výskyt škodcov z dôvodu zákazu používania niektorých účinných látok zo strany EÚ.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: KomAgrartechnik

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments