Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Holandský minister pôdohospodárstva rezignoval po protestoch proti znižovaniu emisií

Holandský minister pôdohospodárstva rezignoval po protestoch proti znižovaniu emisií
insert_photoEuropean Union - Henk Staghouwer

Holandský minister pôdohospodárstva Henk Staghouwer nečakane rezignoval. V oznámení pre tlač uviedol, že sa nepovažuje za vhodnú osobu na riešenie demonštrácií poľnohospodárov, ktorí už niekoľko mesiacov protestujú proti vládnym plánom na povinné znižovanie emisií. Post po Staghouwerovi bude dočasne zastávať ministerka pre boj proti chudobe Carola Schoutenová, ktorá rezort pôdohospodárstva viedla skôr, informovala dnes agentúra Reuters.

“Poľnohospodári a rybári potrebujú istotu. Položil som si otázku, či som vhodná osoba na splnenie úloh, ktoré nás čakajú. A odpovedal som si, že nie som,” uviedol Staghouwer citovaný serverom NL Times.

Svojmu nástupcovi zaželal veľa šťastia a na ďalšie otázky novinárov odmietol odpovedať.

Staghouwer, ktorý ministerskú funkciu zastával iba deväť mesiacov, oznámil svoje rozhodnutie v pondelok večer. Práve sa vrátil z Bruselu, kde dojednal dohodu s Európskou komisiou týkajúcu sa holandskej výnimky z limitov na rozmetanie hnoja. Holandsko spolu s Dánskom, Írskom a belgickým regiónom Flámsko malo kvôli relatívne malej rozlohe povolené prekračovať limity pre množstvo hnoja, ktoré môžu poľnohospodári vracať na svoje polia. Brusel však chce túto výnimku postupne zrušiť, pretože Holanďania neplnia normy EÚ pre kvalitu vody, píše Reuters.

Holandská vláda začiatkom júna predstavila plány na zníženie emisií oxidu dusičitého a čpavku o 70 percent, v niektorých oblastiach až o 95 percent. Podľa vlády ide o “nevyhnutnú zmenu”. Vládnuca koalícia vyčlenila vyše 24 miliárd eur na financovanie zmien, ktoré pravdepodobne prinútia mnohých poľnohospodárov drasticky znížiť počet hospodárskych zvierat alebo sa ich úplne zbaviť.

Poľnohospodári označujú plány za nerealistické, počas leta usporiadali početné protesty, blokovali diaľnice a pred dverami domu členky vlády zhodili z nákladného vozidla hromadu hnoja.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: European Union - Henk Staghouwer

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments