Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Generálnym riaditeľom SPF nebude F. Hideghéty

Novým generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu (SPF) sa nestane František Hideghéty. Toho na túto pozíciu navrhla strana Most-Híd a nomináciu vláde pôvodne predložil minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.

Materiál bol však z dnešného rokovania kabinetu nakoniec vypustený. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) na tlačovej konferencii oznámila, že sa tak stalo na jej podnet, ako aj samotného Hideghétyho. Strana Most-Híd podľa jej slov bude musieť nájsť nového kandidáta.

Po ostrej kritike médií a verejnosti pán Hideghéty stiahol svoj súhlas s kandidatúrou z dôvodu, že nechce svoju osobu ani svoju rodinu vystavovať takémuto tlaku. Reagovala v stanovisku strany Most-Híd jej tlačová tajomníčka Nora Czuczorová.

„Nechápeme, prečo sa naši koaliční partneri vyjadrovali cez médiá a nerokovali o prípadných pochybnostiach najprv s nami,“ vyhlásil predseda strany Béla Bugár.

Most-Híd zatiaľ nerozhodol o osobe nového kandidáta na túto funkciu. František Hideghéty bol nominovaný za riaditeľa SPF Republikovým predsedníctvom strany Most-Híd, uzatvára stanovisko Czuczorová.

Predseda KDH Ján Figeľ dodal, že tento návrh vyvolal otázniky, pričom stiahnutie kandidatúry je rozumnou reakciou.

„Privítali by sme nomináciu, ktorá nevyvoláva otázniky, ale uistenia,“ poznamenal po rokovaní kabinetu.

Simon vysvetlil, že Hideghéty sa k tomuto kroku rozhodol po tom, ako sa na jeho adresu spustila vlna kritiky.

„Je to jeho rozhodnutie a strana sa bude musieť s touto otázkou zaoberať a dať inú nomináciu,“ priblížil ďalší postup.

Na čele SPF tak naďalej ostáva Ján Ilavský, ktorého do funkcie vymenoval predchádzajúci kabinet Roberta Fica (Smer-SD) vlani v decembri. Hideghéty pôsobil na tomto poste už v rokoch 2003 až 2007 ako nominant SMK.

S Hideghétym sa podľa dnešného vydania denníka Sme spája viacero sporných prevodov pôdy. Ide napríklad o kauzu Čierna Voda z rokov 2003 a 2004, keď sa dostala k lukratívnym pozemkom firma blízka bývalému štátnemu tajomníkovi ministerstva výstavby za Smer-SD Martinovi Glváčovi.

Ďalej išlo o prevod pôdy v Šalkovej preverovaný Úradom boja proti korupcii. V roku 2007 začala polícia trestné stíhanie vo veci podvodu, štát mal prísť nesprávnym určením ceny pôdy takmer o 1,5 milióna eur. Hideghéty údajne nepostupoval štandardne, ani keď súhlasil so začatím územného konania o prevode reštitučných pozemkov vo Veľkom Slavkove na súkromné firmy. Cyperskej schránkovej spoločnosti Ermando Trade & Invest Limited, ktorá od nich prevzala pohľadávku voči fondu, neskôr popradský súd priznal 60 miliónov eur za zmarenú investíciu v tejto obci.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments