Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Gazdovia na proteste konštatovali, že sa ich požiadavky zásadne neriešia

Gazdovia na proteste konštatovali, že sa ich požiadavky zásadne neriešia
insert_photopoľnoinfo.sk - tlačová konferencia protestujúcich poľnohospodárov (18.3.2024).

Šesť organizácií – Združenie mladých farmárov na Slovensku ASYF, Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska, Iniciatíva poľnohospodárov Slovenska, Spolok farmárov Slovenska, Združenie vlastníkov pôdy a rodinných fariem a Zväz ekologického poľnohospodárstva Ekotrend sa na protestnom zhromaždení v Bratislave pred budovou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR zhodlo, že pri riešení ich požiadaviek sa za mesiac neudialo nič zásadné. Požiadavky vzniesli začiatkom februára 2024 a 19. februára ich odovzdali na MPRV.

Naďalej je podľa gazdov potrebné riešiť podmienky spravodlivého podnikateľského prostredia. Žiadajú najmä okamžité vyplatenie priamych platieb, úľavy sociálnych odvodov pre všetkých farmárov, odbúranie neúnosnej administratívnej záťaže farmárov, odstránenie diskriminácie pri prenájme pôdy zo Slovenského pozemkového fondu (SPF), funkčný register užívacích vzťahov k pôde, zelenú naftu pre všetkých farmárov, podporu farmárov prostredníctvom výhodnejších úverov, ako aj zákaz bezcolného dovozu agropotravinárskych komodít z krajín mimo EÚ.

Nevyplatené priame platby podľa slov Antona Vdovjaka, zástupcu Iniciatívy poľnohospodárov Slovenska, spôsobujú existenčné problémy slovenským poľnohospodárom. “Agrominister priznáva, že bolo doteraz vyplatených asi 40 % objemu peňazí. Niekto dostal zálohové platby, niekto nedostal nič. Niekto dostal vyplatené niečo z priamych platieb,” priblížil Vdovjak. Podstatné podľa neho je však to, že “vyše 300 miliónov eur, ktoré mali byť už v obehu, sedí v šuflíku v Bruseli”.

Aj podľa slov Mariána Glovaťáka zo Združenia mladých farmárov ASYF je problém priamych platieb najvypuklejším problémom.

“Platby stále ku dnešnému dňu nie sú vyplatené. Protestovali sme pred mesiacom, vtedy bola úroveň vyplatenia asi 40 %. Dnes je úroveň vyplatenia nejakých 48 %. Stále sú však platby, napríklad na pastevný chov dobytka či na ekoschémy, kde je úroveň vyplatenia menej ako 1 %. A to už pomaly začíname novú kampaň roku 2024,” dodal Glovaťák.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) 14. marca na brífingu oznámil, že podáva trestné oznámenie na časť farmárov obviňujúcich MPRV na sociálnej sieti z klamstva a korupcie. Žiada od nich, aby svoje tvrdenia zo sociálnej siete odstránili a zverejnili ospravedlnenie. Kým tak neurobia, MPRV podľa Takáča prerušuje akúkoľvek spoluprácu s ich združeniami.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - tlačová konferencia protestujúcich poľnohospodárov (18.3.2024).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
19. marec 2024 5:19

Tzv. minister Takáč POTICHU ROZDÁVA a PLYTVÁ MILIÓNY EUR na reklamu a propagáciu poľnohospodárstva a vidieka , ale PRIAME PLATBY ODMIETA VYPLATIŤ !! V čase ,keď MPRV SR odmieta vyplatiť čo i len priame platby za kampaň rok 2023 (na ktoré majú farmári po splnení podmienok zákonný nárok) ,keď tzv.… Celý komentár »