Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Farmári pokračujú v protestoch, vyliali 40 miliónov litrov mlieka

Európski producenti mlieka v pondelok pred budovou Európskej komisie (EK) v Bruseli vytvorili symbolické mliečne jazero, čím protestovali proti pádu cien mlieka.

“Existuje hrozba, že situácia v Európe sa vyhrotí,” povedal včera prezident Nemeckého spolkového zväzu chovateľov mliečneho dobytka BDM a šéf Európskej mliečnej rady (EMB) Romuald Schaber.

Podľa Schabera protestujúci v 8 európskych krajinách pri dnešných akciách vylejú na polia okolo 40 miliónov litrov mlieka.

Pred budovou EK v centre bruselskej Európskej štvrte producenti mlieka postavili kruh z balíkov slamy, do ktorého vnútra vložili plastovú fóliu a tento “bazén” naplnili mliekom. Vedľa okrem toho zapálili oheň, ktorý zahasili mliekom.

Po proteste producenti mlieka doručili svoje požiadavky Jean-Claudovi Thebaultovi, členovi štábu prezidenta EK José Manuela Barrosa. Ostrú kritiku šéfa EMB si vyslúžil predovšetkým postup eurokomisárky pre poľnohospodárstvo Mariann Fischer-Boelovej, ktorá podľa neho na mliečnu krízu nedorástla.

Francúzski, nemeckí a holandskí farmári vyliali na protest proti nízkym cenám milióny litrov mlieka už v piatok 18. septembra. Nie sú spokojní so znižovaním cien mlieka a plánom EÚ zrušiť produkčné kvóty, čo by mohlo ceny ešte viac znížiť. Producenti tvrdia, že ceny mlieka klesli na 20 centov (6,03 Sk) za liter, čo nie je ani polovica nákladov na jeho produkciu.

Kríza prinútila mnoho európskych farmárov vstúpiť do “mliečneho štrajku”, pričom tisícky z nich odmietajú dodávať mlieko pre priemyselné mliekarne vyrábajúce mliečne výrobky od smotany až po syry. Keďže však kravy musia dojiť denne, vylievajú v proteste všetku nadbytočnú produkciu.

Informovala o tom agentúra DPA.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments