Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Export mlieka, mliečne automaty a pokles produkcie zvýši ceny. Ideme do toho?

Export mlieka, mliečne automaty a pokles produkcie zvýši ceny. Ideme do toho?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zhodli sa na tom účastníci včerajšieho / utorok – 25. augusta/ stretnutia Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka. Alexander Pastorek, predseda SZPM, uviedol, že jediným konkrétnym výsledkom jednania medzi prvovýrobcami a mliekarmi bol prísľub, že cena mlieka nebude v septembri pod 21 centov.

Táto cena mala byť podľa poľnohospodárov určená už dávno, pretože ju zabezpečuje intervenčný nákup masla a sušeného odtučneného mlieka. Na stretnutí bolo cítiť znechutenie poľnohospodárov z jednania s mliekarmi a aj z tohto dôvodu dochádza k intenzívnemu hľadaniu možností, ako situáciu riešiť.

Cieľom našich prvovýrobcov je vyvolať na trhu nedostatok mlieka. Spracovatelia pocítia nedostatok suroviny, čo ich prinúti zvýšiť cenu, ak nechcú kupovať drahšie surové kravské mlieko zo zahraničia, spolu s prepravnými nákladmi.

Roľníci môžu vyvolať na trhu nedostatok niekoľkými spôsobmi. Prvým a najradikálnejším je, presmerovať dodávky mlieka do zahraničných mliekarní.

„Konkrétne rokovania sme realizovali s talianskou mliekarňou. Tá spracováva približne milión litrov mlieka denne a ponúka slovenským producentom 28 centov za liter. Maximálne prepravné náklady za liter suroviny sú päť centov,“ uviedol Alexander Pastorek.

Exportné možnosti v Taliansku sú naozaj široké, potvrdil to aj predstaviteľ spoločnosti Farma Majcichov, ktorá denne realizuje vývoz mlieka do 4 – 5 mliekarní v Taliansku a vývoz vie sprostredkovať a komplexne zabezpečiť aj pre ostatných prvovýrobcov.

Ďalším, pre slovenského poľnohospodára vhodným štátom pre export mlieka, je Česká republika. Tu prezentoval skúsenosti s mliekarňou Kunín v Ostrave, predseda družstva v Radošinke Ľubomír Miškolci, ktorý tomuto spracovateľovi dodáva mlieko od 1. mája 2004.

„V súčasnosti mliekareň prechádza prestavbou a bude rozšírená na dennú spracovateľskú kapacitu 500 tisíc litrov mlieka. Hľadajú nových dodávateľov suroviny vzdialených do 250 kilometrov od podniku,“ povedal Miškolci.

Ako ďalej hovorí, dopravu v tomto prípade realizuje sama mliekareň, alebo ak má podnik prepravné kapacity, môže dodávať mlieko na spracovanie aj vlastným cisternovým vozidlom. Prvovýrobca potom fakturuje mliekarni za dovoz mlieka. PD Radošinka denne dodáva do mliekarne Kunín 30 tisíc litrov mlieka, z toho 20 tisíc z vlastnej farmy a 10 tisíc od ďalších dvoch výrobcov. Ako povedal pre poľnoinfo.sk predseda družstva, v súčasnosti majú vlastnú cisternu, s ktorou realizujú zvoz suroviny.

„Verte mi, tak seriózneho partnera, ako mliekareň Kunín, som ešte nezažil,“ hovorí na stretnutí s poľnohospodármi Ľubomír Miškolci.

Ten upozorňuje, že nikdy s touto mliekarňou nezažil doťahovanie sa ohľadom kvality suroviny, ako je to bežné u niektorých slovenských spracovateľov. Seriózny partner podržal svojho dodávateľa aj v ťažkej situácii, ktorá nastala na trhu s mliekom. Producent z Radošinky má od apríla priemernú cenu na úrovni 24 centov. Ako ale upozorňuje Miškolci, pre mliekareň je samozrejmosťou vysoká kvalita nakupovaného surového kravského mlieka. Treba poznamenať, že dodávky mlieka do Ostravy, môžu slovenskí poľnohospodári začať realizovať až po prestavbe mliekarne, to znamená v neskorých jesenných mesiacoch.

O možnostiach exportu mlieka do Poľska hovoril Milan Semančík, ktorý, cez VOD Mliečny východ, túto možnosť už niekoľko mesiacov využíva. Podľa prieskumu podpredsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, môžu poľnohospodári realizovať do Poľska približne 45 tisíc litrov mlieka denne. Pokiaľ pri mliekarni Kunín, ktorá má záujem len o výrobcov zo západného a sčasti stredného Slovenska, pre poľské mliekarne je výhodný dodávateľ zo severu.

Druhou možnosťou, ako dôjde k odčerpaniu surového kravského mlieka pre našich spracovateľov, je jeho predaj cez mliečne automaty. Tu je cítiť obrovský záujem poľnohospodárov, ktorý videla redakcia poľnoinfo.sk aj počas výstavy Agokomplex 2009, na ktorej vystavovali šiesti výrobcovia alebo predajcovia tejto technológie.

Mliečne automaty chválil aj predseda z Poľnohospodárskeho družstva Kozárovce, ktorý jeden umiestnil na námestie v tejto obci a denne predá približne 400 litrov mlieka. Ako hovorí, pokiaľ mlieko predávali len priamo z dvora, bol záujem niekoľkonásobne nižší.

Predseda družstva má už teraz objednané ďalšie automaty, ktoré chce umiestniť v Leviciach a v Tlmačoch. Automaty na mlieko, sú na Slovensku naozaj čoraz populárnejšie a v najbližších týždňoch očakávame, že sa s nimi roztrhne vrece. V Taliansku ich majú približne 1220 a priemerný predaj mlieka na jeden automat je 200 litrov denne. Ale pravdepodobne, taký záujem o mlieko, ako je v mestečku Bánovce nad Bebravou, nemajú nikde. Tu za deň predajú aj 1000 litrov mlieka.

Ďalšou možnosťou, ako sa znížia dodávky do slovenských spracovateľských kapacít je, že mnohí výrobcovia mlieka, aj napriek ponúkaným riešeniam od chovu ustupujú. Analýzy hovoria, že do konca roka môže klesnúť počet kráv až o 30 tisíc kusov a dosiahnuť približne 140 tisíc kusov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments