Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Zo sveta

Európsky trh s ovocnými šťavami a džúsmi

Európsky trh s ovocnými šťavami a džúsmi
insert_photo

Európsky trh s ovocnými šťavami, nektármi a džúsmi v roku 2009 dosiahol objem 11,3 miliardy litrov, z toho viac ako dve tretiny pripadá na 100 % džúsy – 7,5 miliardy litrov. Najväčším spotrebiteľom ovocných štiav a džúsov zostáva naďalej už niekoľko rokov Nemecko. Asi 28 percent všetkých predaných ovocných štiav a džúsov v EÚ pripadá práve na túto krajinu.

V pätici lídrov je aj Francúzsko, Veľká Británia, Španielsko a Poľsko. V roku 2009 dosiahla spotreba ovocných štiav v Nemecku 3,193 milióna litrov, vo Francúzsku – 1,651 milióna litrov, vo Veľkej Británii – 1,435 milióna litrov v Španielsku – 1,078 mil. litrov a v Poľsku – 749 milióna litrov.

Priemerná minuloročná spotreba ovocných štiav v EÚ na jedného obyvateľa predstavovala približne 23 litrov. Po Nemecku najviac ovocných štiav spotrebujú na Cypre – 36,6 litrov za rok na jedného obyvateľa , v Holandsku – 29,1 litrov za rok na obyvateľa, v Estónsku a vo Fínsku približne 27 litrov na obyvateľa.

Najväčší podiel celkovej spotreby pripadá na pomarančový džús 34,6 percena, na jablkový džús len 15 percent, zmesi ovocných štiav zaberajú 11,2 percenta a ananásový džús 4,8 percenta. Občania EÚ najradšej kupujú ovocné šťavy balené v lepenkových škatuliach – asi 60 percent. Podiel štiav v plastových fľašiach je 25 percentný, v sklenených nádobách – 13,2 percentný.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments