Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Európski poľnohospodári rozširujú plochy olejnín

Európski poľnohospodári rozširujú plochy olejnín
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ešte minulú jeseň experti predpovedali, že sa rozšíria osevné plochy repky olejnej v Nemecku. Tento trend sa ale rozšíril na celú Európsku úniu. Uvádza sa v tlačovej správe nemeckej asociácie poľnohospodárov z Dolného Saska Association „Landvolk Pressedienst“.

Podľa odhadov Európskeho zväzu pre obchod s obilím, v roku 2009 môžu osevné plochy olejnín v EÚ dosiahnuť 10,42 miliónov hektárov, čo je o 2,7 % viac, ako bolo v roku 2008.

Najviac sa rozšíria plochy slnečnice o 6,2 % (na 3,87 milióna ha). Avšak lídrom medzi olejninami vo veľkosti osiatych plôch zostáva repka olejná. Osevné plochy tejto kultúry sa zvýšili o 1,4 % – až 6,25 mil. ha. Zároveň plochy sóje poklesli o 9,4 % na 307- tisíc hektárov. Dôvodom môže byť aj to, že Rumunsko odmietlo pestovať sóju, pretože po vstupe do EÚ krajina už nemá právo pestovať GMO rastliny.

Nehľadiac na to, že osevné plochy olejnín sa rozšírili, v EÚ sa predpokladá zníženie úrody o 2,3 %. Po rekordnej úrode v minulom roku, sa ukazovatele opäť môžu dostať na dlhodobý priemer. Napríklad slnečnica a sója sa pestujú predovšetkým v južných krajinách EÚ, zatiaľ čo Nemecko je na prvom mieste v pestovaní repky olejnej.

To znamená, že v aktuálnom roku sa osevné plochy repky Nemecku odhadujú na 1,475 mil. hektárov, čo je o 7,4 % viac, ako v minulom roku. Rekordné ukazovatele z roku 2006 – 1,53 mil. hektárov, už ale nebudú dosiahnuté.

Zároveň nemeckí poľnohospodári môžu očakávať vysoké úrody repky v tomto roku – 5,52 milióna ton, čo bude tvoriť viac ako štvrtinu celkovej úrody repky olejnej v EÚ. Veľkú úlohu v produkcii repky zohráva Francúzsko, ktoré má osevné plochy veľkosti 1,45 mil. ha.
Poľsko je na 3. mieste v objeme osevných plôch repky olejnej (720-tisíc ha).
Lídrom v osevných plochách slnečnice je Rumunsko 850-tisíc ha, ďalej nasleduje Španielsko 800-tisíc ha a Francúzsko 700-tisíc ha.

V posledných rokoch sa objemy produkcie olejnín v EÚ výrazne zvýšili aj vďaka veľkému dopytu po rastlinných olejoch. Producenti zarobili aj na „boome“ výroby bionafty. Medzitým, po žatve roku 2008 je trh s olejninami pod silným tlakom a v Nemecku sú výrobcovia bionafty zaťažení veľkými daňami. Z tohto dôvodu je trh s bionaftou fakticky „mŕtvy“. Pokles dopytu nemôžu byť kompenzovaný pridávaním bionafty do minerálnej nafty. Napriek tomu európski poľnohospodári rátajú s trhom olejnín, čo vedie k rozšíreniu osevných plôch olejnín.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments