Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

EÚ navrhuje zvýšenie a skvalitnenie výroby ekoproduktov

Európska komisia dnes zverejnila návrh nariadenia o ekologickej výrobe a označovaní ekologických produktov. Návrh presadzovaný eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Dacianom Ciolosom sa snaží riešením nedostatkov existujúceho systému reagovať na obavy spotrebiteľov aj výrobcov.

Komisia upozornila, že trh s ekologickými produktmi v EÚ sa za posledných 10 rokov štvornásobne zvýšil, a preto je potrebné aktualizovať a upraviť pravidlá tak, aby sa tento sektor mohol aj naďalej rozvíjať a obstáť v nových podmienkach. Zámerom je zvýšiť objem ekologickej produkcie aj kvalitu ekologických výrobkov.

„Komisia sa snaží, aby sa ekologické poľnohospodárstvo v EÚ rozvinulo a zlepšilo. Chce upevniť dôveru spotrebiteľa v ekologickú výrobu a odstrániť prekážky, ktoré rozvoju ekologického poľnohospodárstva bránia,“ zdôraznil komisár Ciolos.

Predložené návrhy sú výhodné tak pre spotrebiteľov, ako aj pre poľnohospodárov. Pre spotrebiteľa sú zárukou kvality biopotravín vyrábaných a predávaných v EÚ, pre poľnohospodárov, výrobcov a maloobchodníkov zas znamenajú možnosť pôsobiť na väčšom trhu. Tak v EÚ, ako aj mimo priestoru únie.

Návrh sa zameriava na tri hlavné ciele: udržať dôveru spotrebiteľov, udržať dôveru producentov a uľahčiť poľnohospodárom prechod na ekologické hospodárstvo.

Komisia tiež schválila akčný plán pre budúcnosť ekologickej produkcie v EÚ, ktorým chce pomôcť poľnohospodárom, výrobcom a maloobchodníkom prispôsobiť sa navrhovaným zmenám politiky a obstáť v budúcich podmienkach. Podľa plánu by mali byť poľnohospodári lepšie informovaní o politických iniciatívach v oblasti rozvoja vidieka a poľnohospodárstva, ktoré ekologické hospodárenie podporujú. Mala by byť zosilnená väzba medzi výskumnými a inovačnými projektmi EÚ a ekologickou výrobou a mala by sa podporovať spotreba biopotravín, napríklad v školách.

Návrh EK bude predložený na posúdenie Európskemu parlamentu a členským štátom (Rada). EÚ navrhuje zvýšenie a skvalitnenie výroby ekologických produktov

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments